metro

Kdo byl prvním člověkem, který se prokazatelně dožil 100 let?

Nejlepší odpověď
annas

1. Zprávy o věku nad 100 let z minulosti nejsou doložené.

Podívejte se do odkazu, zde najdete jedince, kteří se narodili v 19. století.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nejstar%C5%A1%C­3%AD_%C4%8Dlov%C4%9Bk

2. Tento článek se týká nejstarších ověřených lidí všech dob. V něm je odkaz, kde se dovíte víc.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Oldest_peo­ple

3. "První ověřený "supercentena­rian"v lidské historii byl Holanďan Geert Adriaans Boomgaard (1788–1899).

V roce 1902 se Margaret Ann Neveová , nar. 1792, stala první ověřenou ženskou „supercentena­riankou“ Jeanne Calmentová z Francie, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let, 164 dní, měla nejdelší zdokumentované žití.
Nejstarším člověkem, který kdy byl ověřen, je Jiroemon Kimura z Japonska , který zemřel v roce 2013 ve věku 116 let a 54 dní. "

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Supercente­narian

3. Mýty o dlouhověkosti – přehled jedinců ve starověku, středověku atd.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Longevity_myt­hs

Další odpovědi
Edison

Adam. Doloženo v Písmu. 😁

Roman71

Kdyby dožil, ale několikanásobně přežil stovku let. Takový Metušelach (známý jako Metuzalem) žil 969 let. To je panečku porce! Nejdéle žijící člověk v dějinách lidstva. Tehdy se vedly docela podrobné záznamy o rodových liniích, vládnoucích králích a nedílnou součástí záznamů byl i věk, kterého se dotyční lidé dožili.

hapiky

Byl to nějaký havíř! Sto roků v šachtě žil a mlčel!

hapiky

Roman71: Je také zdůvodně, proč zrovna on?

annas

Rozklikněte si poslední odkaz, který jsem vložila. Šlo o jiné počítání než je dnes.

Roman71

Opravuji.. 7× za 19 let. Mám to tu napsané drobným písmem.

Roman71

Ano, šlo o jiné počítání času. Izraelité se i dříve řídili kalendářem, který měl v základu 12 lunárních měsíců a jeden měsíc přestupný (Vedar), který se přidával 7× za 12 let. Tím bylo dosaženo stejné délky roku, jaký známe dnes (t.j. 365,25 dne do roka).

Roman71

Důvod, proč žil Metušelach tak dlouho, Písmo neuvádí. Jeho otci Enochovi bylo 65 let, když se Metušelach narodil. Důležité zjevně bylo to, že od Adama přes Metušelacha vedla rodová linie vedla až k Noemovi (závěr 5.kapitoly 1.Mojžíšovy).