annas

Kdo byl podle katolického kalendáře svatý, který je uvedený v pranostice a slaví dnes svátek?

Na svatého Priska pod saněmi píská. Platí pranostika?

Nejlepší odpověď
vagra

Letos se této pranostice ve Slezsku příliš nedaří.
Doplňuji:
sv. Priska,byla římská panna a mučednice( + asi v 1. století )

Další odpovědi
hanulka11

Sv. Priska byla vznešené krve – její otec byl trojnásobným konzulem – a byl nesmírně bohatý. Priska byla také katoličkou „ozdobenou milostí Boží a nejdokonalejší čistotou mravů.“ (3) Klaudius učinil dvě osudové chyby při svých potupných zápasech s Priskou. První bylo, že usiloval donutit jí obětovat pohanským bohům. Druhou bylo, že jí byl žádostivý. Bylo jí jedenáct let.
svátek je na památku Panny Marie

Zdroj: http://www.ven­dee.cz/texty/pris­ka.html

vagra

Zapoměl jsem dopsat zdroj-Katolický kalendář