Avatar uživatele
Bronzový

Kdo byl nejhorší vládce českých zemí?

Počítají se sem vládci od vzniku českých zemí až po současnost

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Už jsem vám jednou psala,. že pojem "nejhorší" není jednoznačný.

Domnívám se, že nejhorším vládcem byl první "komunistický" prezident K. Gottwald. Nejenže měl syfilis, ale za láhev vodky podepsal cokoliv a plnil příkazy Moskvy.

Stál u vzniku historického komunistického únorového převratu, známé jsou i politické procesy z 50. let atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Těžko hodnotit historii, protože tu píší vítězové. Ale z hlav našeho státu, které jsem zažil, se mi zdá nejhorším současný prezident.


Avatar uživatele
Bronzový

Václav IV. Nechal zemi zpustošit a vydrancovat husity.


Avatar uživatele
Registrovaný

E. Beneš


Avatar uživatele

Sice Gottwald byl hrozný, ale nejhorší byl Havel.Gottwald alespoň neposvětil rozkradenī republiky a vrahy nechal zavřené.Havel pustil vrahy na svobodu na ti pak vraždili dál.
A jinak.Havel =Zápotocký.Oba lhali národu.Havel..."Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, ze jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků... Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepši životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce."... Zápotocký..."Naše měna je pevná.Měnová reforma nebude." Kdo z nich je větší lhář? Za Zápotockého miliony lidí přišli o peníze, ALE MĚLI PRÁCI.Za Havla miliony lidí přišli o práci A TÍM PÁDEM I O PENÍZE. Za Zápockého nebyli žebráci, bezdomovci.Za Havla jsme se k tomu dopracovali. Takže když je modrým ptàkům proti srsti Zápotocký, tak zase pracujícīm lidem je proti srsti Havel.


Avatar uživatele
Bronzový

Na to není snadné odpovědět. Například za některé oficiální panovníky dětského věku vládli jiní. Ne ve všech dobách měli panovníci stejné pravomoci. Někteří přišli k vládě v zemi v jiném stavu než jiní. Někteří byli vystaveni tlaku ze zahraničí, někteří vládli v době míru. Někteří v období klimaticky příznivém, někteří v době hladomorů v důsledku ochlazení (malé doby ledové) nebo v důsledku přerušení obchodních cest mimo jejich dosah.

Například Karel IV. vládl v době rozvoje českého státu a sám se o něj velmi zasloužil. A mohl i víc, kdyby mu v tom česká šlechta nebránila. Je velmi těžké srovnávat jeho vládu s vládou Václava IV., kdy zemi zasáhly morové epidemie a došlo k rozvratu obchodu v Evropě. Kdo ví, jak by si Karel s takovými podmínkami poradil.

K nejhorším obdobím v českých zemích na prvním místě stojí doba nacistické okupace. Řádově statisíce obětí - deportace do vyhlazovacích táborů, heidrichiáda, vypalování vesnic atd. Kdo byl vládcem? Státním prezidentem protektorátu byl Emil Hácha. To ale nebyl žádný nacista. Země byla okupována německým vojskem a kudlu pod krkem mu držel Hitler. Ten a jeho soukmenovci von Neurath, Heidrich, K.H. Frank ap. byli "vládci". Hácha snad mohl nanejvýš bránit nejhoršímu. K tomu, do jaké míry to bylo možné, zda tak Hácha činil a jak se mu to dařilo za válečných podmínek, kdy ho mohli zfleku zlikvidovat rasističtí, mystice podléhající šílenci a sadisti, se neodvažuju vyjadřovat.

Do jaké míry lze takovou úvahu použít na Gottwalda? Mohl odmítnout Stalinův pokyn, aby KSČ převzala násilně moc? Mohl bránit činnosti sovětských poradců na vlastním území? Byly nutné politické procesy a další zvěrstva, aby nedošlo k přímé okupaci sovětskou armádou (jak se pak stalo v roce 1968)? Nebo si to Gottwald nějak užíval?
(Pozn. Sovětskou intervenci za vlády Stalina si raději nepředstavovat.)

Dalším hrůzným obdobím českých dějin je doba pobělohorská. Velká kaláda, Obnovené zřízení zemské a Třicetiletá válka. V důsledku emigrace z důvodů světonázorových (náboženských - všichni byli povinni býti katolíky) a válečných hrůz (bojovali Habsburkové proti Švédům) ztratily Čechy asi třetinu až polovinu obyvatelstva. Přesně se to zjištuje těžko. Ovšem naši panovníci jsou známi - Ferdinand II. a III.

Ovšem ani mezi knížaty slavného národního rodu Přemyslovců nechybí pěkná kvítka. Spíš než, aby se zajímali o něco jako rozvoj země a blahobyt obyvatelstva, prali se o knížecí stolec, navzájem se mrzačili a vraždili a jeden na druhého zval zahraniční vojska ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

jamar28

Jak jako nejhorší? Nejméně schopný? Nejhloupější? Nejzlejší? Který nejvíc uškodil?

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Máte pravdu. Vložil už otázku na římské panovníky, uvedla jsem mu možnosti, které uvádíte, ale neřeší. .-))

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.