terkakik

Kdo byl horší Hitler nebo Stalin ???

Nejlepší odpověď
MK44

To, který z nich byl „horší“, se nedá nestranně posoudit. Po obou systémech, v jejichž čele stáli, zůstaly desítky milionů mrtvých.

Důležitější je snažit se pochopit, jak je možné, že k tomu došlo. Že se dostali k moci, že ovládli celé národy, že přinutili ostatní, aby ty zvěrstva prováděli. Jaké společenské podmínky, mechanismy, procesy, ideologie k takové situaci vedly. Jedině tak se lze vyhnout tomu, aby se to už neopakovalo. Mohlo by se to stát? Jen se podívejte na popularitu Putina u ruského lidu dnes, na to, že jsou lidé, kteří se přidávájí k hnutím jako je „Islámský stát“. Takže ona to není jen nějaká dávná, historická záležitost.

Další odpovědi
annas

První byl představitem " fašistického" zla, druhý " rudého zla". Každé zlo zůstává zlem, byť je třeba „výplodem“ chorobného mozku jednoho člověka, který se požaduje za jediného spravedlivého a rozhoduje o životech jiných, prosazuje svou „vůli k moci“..

Podívejte se na počty obětí, které jsou spojeny s jejich jmény.

Adolf Hitler: 15 až 70 milionů mrtvých
" Člověk, který rozpoutal druhou světovou válku. Muž, s nímž jsou nesmazatelně spojeny pojmy genocida, holocaust a porajmos (likvidace Romů). Odhady počtu jeho obětí se různí podle toho, zda jsou do nich zahrnuty „jen“ oběti války nebo i oběti vyhlazovacích táborů."

Josif Stalin: 10 až 27 milionů mrtvých
V období let 1929 až 1933 zahynulo tři až deset milionů lidí (odhady historiků se značně různí). Ukrajinský hladomor byl však pouze jednou z humanitárních katastrof, které nesly Stalinův podpis. Masové deportace, čistky, politické procesy a vyvražďování domnělých odpůrců daly v konečném úhrnu dohromady minimálně deset milionů obětí stalinského teroru.

Zdroj: http://xman.id­nes.cz/nejkru­tejsi-diktatori-0b7-/xman-styl.aspx?c=A130306­_081827_xman-styl_fro

Doplňuji:
Čísla o obětech se různí., především u Hitlera, jak je uvedeno v původním zdroji, kdo je mezi ně zahrnutý – oběti války nebo i oběti z vyhlazovacích táborů..

Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) – komunistický vůdce zločinného Sovětského svazu. Počet usmrcených lidí: 42 672 000.

Adolf Hitler (1889–1945) – zločinný nacistický diktátor. Počet usmrcených lidí: 20 946 000.
http://czblog­.cz/nejvetsi-masovi-vrazi-v-dejinach-lidstva-vedou-komuniste/

Další zdroj
http://www.ga­mepark.cz/nej­vetsi_masovi_vra­zi_v_historii_lid­stva_11890.htm

další diskuse

quentos

Záleží na to, podle čeho to hodnotíte. Názory se různí. Někteří zastávají názor, že celkovým počtem obětí Stalin Hitlera jednoznačně převyšuje. Otázka ale taky je, co všechno jejich smrti předcházelo.
Doplňuji:
*na tom…

marci1

Je velmi těžké říci, kdo byl horší. Jeden za 18 a druhý za 20 bez dvou. Je třeba si uvědomit, že Stalin byl u moci déle ( cca 2× déle než Hitler ). Stalin zabíjel své lidi, Hitler jiné národy a rasy. Počtem obětí byl horší Stalin, ale svou zvrácenou ideologií Hitler. ☹

Mirdas

Asi se nedá jednoznačně říci kdo byl horší. Oba dva mají na svědomí milióny lidských obětí.
Spousta rodin „díky“ nim a jejich poskoků přišlo o své členy rodin.
Další smutnou skutečností je to, že dodnes mají tyto lidské zrůdy své zastánce.

Hraničář Wil

Já myslim že Hitler.

talka

Dá se snad zlo porovnávat – třeba dle jakých důvodů(?) bylo konáno?

led

Hodnotenie, kto je horší je rôzne podľa informovanosti a názoru hodnotiteľa.
K otázke zodpovednosti Hitlera a Stalina,
Verejné informácie sú rôzné podľa toho, kto ich zbiera, z akých zdrojov, s akým zámerom. Jestvujú aj neverejné dôverné, prípadne utajené informácie. K hodnoteniu príčin a dôsledkom činnosti a zodpovednosti vedúcich politickoštátnych predstaviteľov antagonistických smerov Hitlera a Stalina neuplynul ešte dostatočný čas na plné otvorenie dokumentov. Preto súčasné hodnotenie je len čiastočné a závislé na znalostiach a politickom presvedčení, či politickým tlakom na hodnotiteľa.
Za zlo nie sú zodpovední len menovaní hlavní vedúci predstavitelia hnutí ale i tí, čo stáli v úzadí a podporovali ich.

huxa

Annas-nešiř hloupé lži z bulvárů. Jak může někdo být natolik natvrdlý a uvádět takové bulvární plátky jako zdroj bez nějakého dalšího ověřování?

„Židé 5,9 milionů
Sovětští váleční zajatci 2–3 miliony
Poláci 1,8 – 2 miliony [11]
Romové 220,000–1,500,000 [12][13]
Lidé se sníženou schopností 200,000–250,000
Svobodní zednáři 80,000–200,000
Homosexuálové 5,000–15,000
Svědkové Jehovovi 2,500–5,000“

Toť na počet obětí holokaustu wikipedie. Většina zdrojů také uvádí počet obětí mezi 11 a 17 milionů.

annas

Ad huxa:

  1. Netykejte mně.
  2. Pokud máte připomínku, dá se vyjádřit slušně.
  3. Vaše informace se nedá ověřit, jak se často stává, takže čísla jste si mohl vymyslet. To vám nevadí?
  4. Nejdříve se zamystlete nad tím, co napíšete. Nějak si přotiřečíte.

Vy jste neuvedl žádný zdroj, takže lepší nějaký než vůbec žádný. Jak si mohu vaše informaci ověřit, když

huxa

  1. jsi na internetu, zde se tyká, toto jste zde už řešili před pár lety, ne?
  2. Někomu, kdo chybně odpovídá na otázku a odkazuje se na takové bulvární plátky by bylo příliš složité odpovědět slušně, prostě jsi mi k tomu strašně moc nahrála 🙂
  3. Ale ano, dá, právě proto zdroj neuvádím, informace, které někdo předkládá by sis měla ty ověřit, neb zdroj, z kterého dotyčný čerpal, může být chybný, viz tvá odpověď. Stačí si zadat do googlu „počet obětí holocaustu“, není to tak složité.