Agneta

Kdo by měl dnes právo se stát českým králem?

kdyby občané chtěli monarchii:D

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem stejnou otázku
Nevíte, který zástupce současného panovického rodu by měl právo stát se králem u nás, kdyby se království obnovilo?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-ktery-zastupce-soucasneho-panovickeho-rodu-by-mel-pravo-stat-se-kralem-u-nas-kdyby-se-kralovstvi-obnovilo

Byl by to princ Charles.

http://referaty-seminarky.cz/fri­drich-falcky/

Jinak odpověď uživatele Vagra
„Podle níže uvedeného,by toto právo měl, kdybychom byli království, Princ Charles – protože jeho prapra… byla manželka českého zimního krále Fridricha Falckého.
Jak to tedy bylo:
Od roku 1613 byl Fridrich Falcký ženatý s Alžbětou, dcerou anglického a skotského krále Jakuba. Mezi jejich třinácti dětmi byli mj. Ruprecht Falcký, vojevůdce královské strany za anglické občanské války, či Žofie Falcká, která se později stala matkou prvního anglického krále z hannoverského rodu – Jiřího I., od něhož se dodnes odvozuje následnictví britského trůnu.
Takže králem u nás by byl Charles.
Co myslíte, nebývalo by to bylo lepší ?…:-)“

Informace z roku 2013

"Syn Kate a Williama, který zřejmě jednou také usedne na britský trůn, má české královské předky. Je 26. potomkem v řadě českého krále Václava II. a 38. potomkem prvního doloženého českého knížete Přemyslovce Bořivoje.

Dceři českého krále Václava II. Elišce Přemyslovně a Janovi Lucemburskému, který usedl na uvolněný český trůn, se v roce 1315 narodila princezna Jitka Lucemburská. Tato sestra pozdějšího císaře Karla IV. byla provdána za francouzského krále Jana II. Kapetovce. Jejich pravnučka, francouzská princezna Kateřina Kapetovna, si vzala Owena z anglického královského rodu Tudorovců – a tím už jsme na Britských ostrovech.

Tudorovce vystřídali později u moci Stuartovci, kteří ale byli s Tudorovci přímo spojeni přes princeznu Markétu. Jejich potomky skrze Fridricha Falckého, který se náhodou nakrátko stává také českým králem, přechází krev Přemyslovců na Falcký rod a jeho dcerou princeznou Žofií na hannoverský rod. Její syn pak nastupuje jako Jiří I. na anglický trůn. Ten je už přímým předkem nového přírůstku britské královské rodiny Hanoverský rod panuje na britských ostrovech už od 17. století.

Vzhledem k častým sňatkům mezi královskými rody v Evropě je spojení Čechů se současnými vládci Británie daleko více. Podle Petra Nohela z hnutí Koruny Česká v dítěti kolují i geny například dalšího českého krále, Jiříka z Poděbrad. atd."

http://m.doma­ci.eurozpravy­.cz/zivot/74188-odhaleno-v-kralovskem-miminku-koluje-i-ceska-krev/

Ad jarmar – píši o panovníkovi ze současného vládnoucího královského rodu, takže každý píšeme o někom jiném.

Další odpovědi
jamar28

Právoplatným nástupcem Habsburků je Otto von Habsburg, ale ten se svého titulu vzdal ve prospěch svého syna Karla Habsburského Lotrinského.

Kdyby občané zvolili jako budoucí systém ČR monarchii, pravděpodobně by tak učinili skrze Korunu českou – monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska. Ta říká, že král či královna by měl být vybrán/a na základě referenda.

zjentek

Právo? V zemi, kde jakýkoliv výklad libovolnýho právníka je právoplatný?

Agneta

Já bych byla pro krále voleného ve volbách:D

jamar28

Princ Charles by to rozhodně nebyl. Fridrich Falcký ztratil trůn během třicetileté války. O všechna léna v zemích koruny české, ale i v říši přišel. Jeho potomci tedy mají na český trůn vážně chabý nárok. Naproti tomu rod Habsburků nikdy nevymřel a habsburský korunní princ stále žije. To je člověk, který je v nástupnictví postaven nejvýše.

annas

Přece netvrdím, že Ota Habsburský to být nemůže.

Ale doložte mně prosím, proč potomek Přemyslovců a dalšího českého krále a královny by hypoteticky nemohl být českým králem.

jamar28

Hypoteticky by takových lidí mohli existovat tisíce, nicméně v nástupnictví existuje určitá posloupnost. Z tohoto pohledu by to ale jistě princ Charles být mohl. A další stovky lidí.

annas

Já píši o současném vládnoucím rodu, Habsburkové již přece nevládnou.

Nepřečetl jste si pozorně dotaz.

annas

Omylem jsem nahoře klikla, jde spíš o manželku FF., královnu Žofii Falckou, která má vztah k pavnickému anglickému rodu. .

Tvrdíte-li, že jsou takových potomků stovky, uveďte prosím další jména s odkazy, opravdu by mě to zajímalo.
Děkuji.