Kepler

Kdo by měl být světovým policajtem?

Tradičně je takto označováno USA. Ne, že bych byl zrovna fanda Američanů, ale kdo jiný na to má? Rusové, ČÍňani, evropské NATO bez USA, valašský superman strážmistr Topinka? Nebo někdo jiný?

Nejlepší odpověď
Daidal

Jako ve smyslu státu? Nikdo?! Proč by to měl být stát a ne organizace. Od toho je nějaká mezinárodní organizace, aby dohlížela (OSN, NATO a jiné). A taky je tu Interpol – mezinárodní policie, což to by se dalo nazvat jako „světovým policajtem.“
To já jsem spíš zastáncem jednotného státu a jediné politiky. Žádné války ani nacionální dělitelnost (rasismus, egoismus, nevraživost,…).

USA jsou hlavně hegemonem, „vládnoucí“ (řídící a udávající směr) na základě mocenské převahy – vojensky, mediálně, kulturně (né, že by na tom byli kulturně líp, ale myslím to ve smyslu propagace a ovlivňování), ekonomicky, na zákaldě dohod/smluv, zastoupení v mezinárodních organizacích, CIA, právně (v jiných státech), strachem, pomocí (a náseldnou vděčností/zavá­zaností), vnucováním. To platí globálně.
Policie znamená pomáhat a chránit, řešit křivdy (jakože zločin). USA jednají ve svůj zájem, pro svou moc, nejsou žádnou policí (i když „dozorcem“ ano).

Další odpovědi
Voltaire

Po vítězství Joe Bidena je to znovu USA. Ona policejní politika je ovšem sotifiskovanější než kdy předtím. Demokraté v USA ale nikdy nebyli dobrými lídry.

Lgee

hnUSA

aliendrone

Teoreticky je tím četníkem RB OSN. Pokud si pamatuji, tak JEDNOU zafungovala (první válka v Iráku) a pak ještě v korejském konfliktu (to ale nepamatuji ;) :D). Drobné mise spíše humanitárních charakteru nepočítám.

Prakticky… OPRAVDU potřebuješ nějaký DOZOR? Pax americana je sice lepší než drát do oka, ale podívej na ty důsledky. Islámský stát, opětovná eskalace NATO vs Rusko, o Ukrajině ani mluvit nebudu. Jenže jak to tak vidím, tak už moc dlouho si USA na světového četníka hrát nebude.

nyjono

Když ne Topinka, jak jeden z těchto dvou.

https://magazin­.aktualne.cz/v-saskem-mestecku-bylo-otevreno-muzeum-terence-hilla-herec-t/r~477f784c7­41a11e998d70cc47ab5f122/

tvaruzekcz

Zbytečná otázka. Čína, Rusko ani Evropa podobné ambice nikdy neměli a „vyždímaná“ USA se senilním dědkem v čele na to nemá (viz. Afghánistán)

plebs

Jak měl názor slavný zpěvák parta miliardářů

Pepa25

NATO jako celek, ideálně s podporou RB OSN (to ideálně píši, protože v některých situacích se RB nedohodne kvůli vetům).

zjentek

Tackleberry>>>https:­//static.wiki­a.nocookie.net/p__/i­mages/e/e4/F8ed­b9307acb7ad30d4f80e­60b8a10a4b1452700db665dc­c4ce76a2d72f4de38_1­.jpg/revision/la­test/scale-to-width-down/353?cb=201­61203125845&path-prefix=protagonist

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

plebs

Ale přesto by to měla být USA z 230 let je 200 let ve válce
nikdy nevydržela 10 let bez války.
Všichni ti kteří těží z války by měli být zastřeleni – Ernest Hemingway