Avatar uživatele
Zlatý

Kdo a kdy vymyslel linoleum a jak vzniklo jeho pojmenování?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Jak to vzniklo nevím byla to smněs mletého mramoru a drceného korku a pojiva. Zvrchu byla vrstva laku Nyní je to registrovaná obchodní značka a mimo majitele licence jí nesmí nikdo používat. V hovorové češtině se tak říká všem podlahovým krytinám

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

R. 1844 získal Angličan E. Galloway patent na výrobu podlahové krytiny z rozmělněného korku spojeného gutaperčou. V principu to bylo prbní linoleum.
V roce 1860 použil Walton jako pojiva korku místo kaučuku lněný olej a kalafunu (borovicová pryskyřice), které se staly základem pro výrobu linolea. Namísto korku se nyní používají dřevitá moučka a jutová tkanina.
Linoleum i v dnešní době představuje 100% přírodní produkt. Je biologicky odbouratelné a nenarušuje přírodní prostředí. Od poloviny 20. století mu silně konkurují podlahoviny z polyvinylchloridu (PVC). Ty jsou sice méně hořlavé, ale na druhé straně při jejich hoření vznikají zdraví velmi nebezpečné chemické zplodiny. Navíc obsahuje zdraví škodlivé ftaláty.


Avatar uživatele
Zlatý

Linoleum v pravém slova smyslu si nechal patentovat v r. 1863 Angličan, Frederick Walton.
Traduje se , že na myšlenku ho přivedlo tvrdnutí lněného oleje při malování olejových obrazů na plátně. Walton použil tentýž princip pro “své” linoleum: ke lněnému oleji a pigmentům, které tvoří základ olejových barev, přidal – jako jeho předchůdce – korkovou drť a pryskyřici. Navíc tam však přimíchal dřevěnou moučku a mletý vápenec a zejména spojil tuto vrstvu s hrubým jutovým tkanivem, které tvořilo podklad lina. Samotný název pak odvodil Walton z latinských výrazů pro len (linum) a olej (oleum).
Vznikla tak podlahová krytina vynikajících užitných vlastností: byla “teplá”, odolávala vodě a vysoké teplotě (odhozená zápalka, cigareta), měla nevtíravý a neprošlapatelný vzorek a přitom všem životnost 30-40 let.

Zdroj: http://www.quido.cz/objevy/lin oleum.htm

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

Dědo Loudo, postrádám odkaz, možná jsou v něm uvedeny další informace.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3926
Zlatý Drap 2395
Zlatý led 1694
Zlatý marci1 1321
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1192
Zlatý Kepler 991
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.