dust8

Kdo a kdy vymyslel karetní kvarteto?

Na wikipedii jsou jen potřeby a pravidla hry.

Nejlepší odpověď
annas

Více v odkazech, protože se to přesně neví.

"5 karetních barev: srdce, piky, trefy, káry a… ORLICE! Odkud se vzala a proč na kartách nepřežila?

Tuhle novou barvu se v minulém století snažil prosadit jeden známý vídeňský psycholog, ale Freud to nebyl. A stejně se mu to nakonec nepovedlo."

Zdroj: https://g.cz/5-karetnich-barev-srdce-piky-trefy-kary-a-orlice-odkud-se-vzala-a-proc-na-kartach-neprezila/

„Kdy přišly karty na svět“

https://www.no­vinky.cz/muzi/412238-milovane-i-zatracovane-hraci-karty-maji-dlouhou-historii.html

Vložila jsem podobnou otázku

„Kdo stál u zrodu hracích karet? Jakými jsou opředeny legendami? Kdy se dostaly k nám?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-stal-u-zrodu-hracich-karet-jakymi-jsou-opredeny-legendami-kdy-se-dostaly-k-nam

„Srovnání karet“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Barva_(kar­ty)
--

"Typy karet

V průběhu historie karet se postupně stabilizovaly v jednotlivých oblastech hrací kameny, jejich obrazy a specifické karetních výjevy (zejm. u figur a es). Hovoříme o karetních typech s tím, že za určující faktor považujeme vyobrazení hracích kamenů, es a způsob oblečení, postojů a zbraní, popř. jiných nástrojů v rukách figur (vojáků) a v některých případech vyobrazení králů (král obvykle sedí na trůnu, různí se však polohy nohou). Základním rozlišovacím prvkem jsou barvy (nazývané též hrací kmeny, pionty), v zásadě se jedná o 4 druhy: 1/ Barvy německé (žaludy, kule, červené a zelené), které všichni známe z mariášových karet Zvláštní postavení v této skupině mají karty Stukeley typu. Tento typ se od ostatních výše uvedených vzorů liší tím, že jeho jméno není založeno na místě jeho vzniku, ale podle jeho objevitele Dr. Stukeleye. Ten v r. 1763 koupil antikvární knihu, v jejíchž lepenkových deskách nalezl nátisk karet z r. 1471. Typickým znakem těchto karet je vyobrazení jednorožce na žaludském esu, (alternativně lva se stuhou). V lokalitách s hornickou tradicí je na těchto kartách možné nalézt i hornické prvky (zkřížená kladívka). Právě karty Stukeley typu patří k nejstarším karetním nálezům u nás.

2/ Barvy francouzské (srdce, kára, piky,, trefy – kříže atd. "

https://www.a­sociace.com/vzde­lavani/files/ru­dolfinska-akademie-zaverecna-prace-petr-bily.pdf

Rudolfínská akademie
Asociace starožitníků, o. s.
Z Á V Ě R E Č N Á P R Á C E
„Nálezy nejstarších hracích karet v Čechách a na Moravě“ (od nejstarších dob do r. 1620
Mgr. Petr XBílý
Praha 2010/2011