annas

Kdo a kdy vymyslel a použil známky na dopisy?

Za jak dlouho se známka objevila u nás?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Poštovní známka, tak jak ji známe dnes, byla vytvořena ve Velké Británii. První návrhy na známky, které by se lepily na dopis, podal sice už roku 1835 Slovinec Lovrenc Košir (v rámci rakouské monarchie), nebyly však úřady přijaty. Roku 1837 přišel s podobným návrhem James Chalmers ve Velké Británii, ani on však neměl úspěch. Komplexní poštovní reformu však začal prosazovat ve stejné době i Rowland Hill. Své návrhy publikoval v článku Postal Reform: its Importance and Practibility v roce 1837. Přišel s tím, že bude vhodnější, aby za doručení zásilky platil odesílatel a ne příjemce, jak tomu bylo dosud, kdy se také často stávalo, že adresát odmítl převzít zásilku, protože za ni nechtěl platit. Také přišel s návrhem jednotné ceny za dopis

První československá poštovní známka je nazvaná podle jejího motivu „Hradčany“. Známka byla vydaná 18.12.1918. Autorem kresby byl jeden z nejuznávanějších malířů té doby Alfons Mucha. První z poštovních známek Hradčan byly světle zelená barva v hodnotě 5 haléřů a 10 haléřová červená

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po%C5%A1t­ovn%C3%AD_zn%C­3%A1mka

Další odpovědi
iceT

Poštovní známka, tak jak ji známe dnes, byla vytvořena ve Velké Británii. První návrhy na známky, které by se lepily na dopis, podal sice už roku 1835 Slovinec Lovrenc Košir (v rámci rakouské monarchie), nebyly však úřady přijaty. Roku 1837 přišel s podobným návrhem James Chalmers ve Velké Británii, ani on však neměl úspěch. Komplexní poštovní reformu však začal prosazovat ve stejné době i Rowland Hill. Své návrhy publikoval v článku Postal Reform: its Importance and Practibility v roce 1837. Přišel s tím, že bude vhodnější, aby za doručení zásilky platil odesílatel a ne příjemce, jak tomu bylo dosud, kdy se také často stávalo, že adresát odmítl převzít zásilku, protože za ni nechtěl platit. Také přišel s návrhem jednotné ceny za dopis. Argumentoval tím, že se tak sníží náklady státní správy. Poštovné již nebude účtováno jako dosud podle vzdálenosti, což vyžadovalo, že každá zásilka měla individuální záznam v účtech Královské pošty. Hillovy návrhy byly nakonec v srpnu roku 1839 schváleny parlamentem a Hlavní poštovní úřad spustil službu (Penny Post) v roce 1840. To vedlo téměř okamžitě i k radikálnímu snížení poštovného a jeho masovému využívání veřejností. Hill byl později jmenován generálním poštmistrem.

Počátkem roku 1840 začala Královská pošta nabízet 2 druhy předplatných obálek, jedna v hodnotě 1 penny a druhá v hodnotě 2 pencí, které navrhl William Mulready. Tyto obálky se však příliš neujaly. Tři měsíce poté, co se objevily předplatní obálky, byla 1. května 1840 dána do prodeje první opravdová poštovní známka v hodnotě 1 penny (1d) černé barvy, známá jako Penny Black. Na známce je podobizna královny Viktorie z profilu. Její první použití bylo zaznamenáno již následující den – 2. května, ačkoliv úřední zahájení jejich platnosti mělo nastat až 6. května. Bezprostředně poté následovalo vydání modré známky v hodnotě 2 pence (2d).

Poštovní známky časem přesáhly své původní poštovní určení. Velký význam u nich začala získávat kromě státně propagačního účelu také jejich estetická hodnota. Staly se též prostředkem k připomínce a uctění významných osobností a událostí a zároveň významným sběratelským artiklem v oboru filatelie, přičemž některé exempláře vzácných známek mohou mít skutečně astronomickou cenu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po%C5%A1t­ovn%C3%AD_zn%C­3%A1mka

dědapetr

První oficiální poštovní úřad byl otevřen v Anglii v roce 1516. V Paříži se objevují dopisy s předtištěnou poštovní známkou a současně také první poštovní schránky na
dopisy roku 1653.
Téměř 300 let čekala Anglie na reformu poštovního systému. Muž, který se o to úspěšně pokusil se jmenoval Rowland Hill. Roku 1837 (podle některých údajů již 1835) navrhl, aby místo vysokých poplatků za doručení dopisů vážících do 14 gramů se platil jednotný poplatek jen 1 pence po celém království. Zároveň také navrhl známku s lepidlem na zadní straně.
V roce 1850 zavádí známky také Rakousko-Uhersko. Po vzniku samostatné Československé republiky jsou známky zavedeny i tam, zprvu přetiskem původních rakousko-uherských známek.

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/objevy/znam­ka.htm

vagra

6. květen 1840 je dnem, kdy se v Anglii zrodila filatelie. Toho dne vstoupily v platnost první dvě známky na světě. Černá jednopencová a modrá dvoupencová známka, obě s portrétem královny Viktorie, navržené Rowlandem Hillem.
78 let poté,/18.12.1918/ byla vydaná první československá poštovní známka „Hradčany“
Autorem kresby byl Alfons Mucha.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=05&kDay=6