RyuzakiKate

Kdo a kdy vlastně vymyslel piškvorky?

Tu hru mám tak ráda, že by mě to hrozně zajímalo…

Nejlepší odpověď
hanulka11

Gomoku (piškvorky) je velmi stará hra. První zmínky pocházejí z oblasti Hwang Ho v Číně a jsou datovány do období 2000 let př. Kr., takže gomoku je více jak 4000 let staré. Nezávisle na Číně byly údaje o této hře objeveny dokonce i v antickém Řecku a v předkolumbovské Americe. Takže je to taková mezinárodní zábava a nemůžeme tvrdit že ji vymysleli Číňané či Japonci.
Vlastní vývoj gomoku v Japonsku se datuje do 7. století, kdy se sem dostala hra původem z Číny – Go. Je velice pravděpodobné, že gomoku vzniklo z této hry. Tomu by svědčila i hra s černými a bílými kameny a používání kdysi stejné desky velikosti 19×19.
I ten název by tomu jasně napovídal. Ale nenechte se mýlit to je pouze shoda v názvu, protože japonsky „go“ znamená pět a „moku“ průsečík. A z toho už je velice blízko pět v řadě na průsečíků, naše známé Gomoku.

Cílem hry Gomoku je vytvořit z kamenů své barvy souvislou řadu 5 kamenů ( u nás křížků nebo koleček ) a to vodorovně, svisle nebo úhlopříčně. Kdo řetěz vytvoří dříve, vyhrává. Dojde-li k vytvoření řady 6 kamenů, ( neplatné ) nic se neděje a hra pokračuje dále. Jestliže se do zaplnění desky o vítězi nerozhodne ( zvláště při používání nových desek 13 × 13 ), končí hra nerozhodně. Hra to není náročná na čas, jedna partie trvá 2–5 minut. Ale vítězem se stane jen ten, který dobře skombinuje své taktické dovednosti.

dál je vše v odkazu

Zdroj: http://kairake­seri.blog.cz/0909/hra-gomoku-a-ninuki-aneb-piskvorky-po-japonsku