annas

Kdo a kdy stál u zrodu bramborových lupínků? Od kdy se vyrábějí u nás?

Nejlepší odpověď
rynek878

Původ
Věří se, že první brambůrky vyrobil 24. srpna 1853 afroamerický kuchař George Crum v Moon's Lake House poblíž Saratoga Springs v New Yorku. Kuchař byl rozezlen zákazníkem (populární mýtus chybně označuje za tohoto zákazníka Cornelia Vanderbilta nebo Neila Vanderbilta[1]), který si objednal francouzské brambory a následně je nechal vrátit kuchaři s tím, že jsou plátky brambor moc silné. Crum nakrájel plátky brambor tak tenké, že nešly uvařit v rozpáleném oleji v kotlíku, proto jej usmažil. Ačkoliv Crum očekával kritiku, hosté byly velmi nadšeni z této pochutiny. Chipsy se poté staly pravidelným bodem na menu pod názvem „Saratoga Chips“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bram­b%C5%AFrky

Další odpovědi
vagra

Kdy se začaly vyrábět u nás?
Snad neexistuje člověk, který by neznal značku Bohemia Chips, která je na českém trhu již od roku 1983. Známost této značky je dokonce na úrovni 90% české populace a spotřebitelé ji vnímají nejen jako značku tradiční, ale jako stabilně kvalitní, oblíbenou, s dobrým poměrem ceny a kvality.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:2Az­BWb4FD70J:rodi­na.dama.cz/cla­nek.php%3Fd%3D4­965+Kdy+se+ob­jevily+prvn%C3%A­D+bramborov%C3%A9+lu­p%C3%ADnky&cd=2&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

anonym

Viděla jsem na Čt2 asi před rokem jeden dokument o tradici prodeje hranolků v jedné belgické rodině,další „přivlastnění“ původu.Hlavně,že nám nikdo(snad)nebere náš bramborák!

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/zzz/_zpr­ava/600170

venkovan

Pro odpověď na tuto otázku bych si raději dojel do Peru, protože co tam indiáni s bramborami dělali není ještě dodnes přesně zdokumentováno. Že by někomu z nich někdy neupadl slabý plátek na rozpálený kámen, tál či na čem vařili se mi moc věřit nechce.
U nás – po generace se u nás dědí pochoutka – slabé plátky syrových brambor pečených na tálu kuchyňských kamen, následně litinové pánci apod. Dědí – je to ve smyslu, že někdo ze starších přijde a začne vypravovat co ho naučila prabába.