dob.anet

Kdes, jaks, cos.. Jedná se o archaismy a spisovná slova, nebo jde o nespisovné výrazy?

Kdes, jaks, cos, kdys.. (kde jsi byl, jak jsi to udělal..) Jedná se o archaismy a spisovná slova, nebo jde o nespisovné výrazy?
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Příklonné -s (na př. v tys, ses, bys a pod.) vzniklo z plného tvaru jsi zaniknutím koncové samohlásky a počátečního j.

Koncové -i zanikalo takto leckdy i jinde, nebylo-li ho třeba pro smysl příslušného tvaru, na př. v kdos, cos, kdes atd.

Se zvratným zájmenem se, si splývá toto příklonné s’ pevně jakoby v jedno slovo (ses, sis). Říkáme na př. cos to udělal, ale co sis to udělal .

Tyto tvary jsou hovorové, tedy určené pro mluvený projev. Nebyly zatím kofikované.

Ale pozor: kdes x kdesi, cos x cosi = kdesi jsem to slyšel, cosi ho trápí = zájmena. Kratší tvar je dnes knižní.

Doplňuji:
Hovorové tvary jsou samozřejmě tvary spisovné.

Otázka se sice netýkala tvarů ses, sis, jejichž užití souvsí s tím, zda jde o zvratná nebo nezvratná slovesa nebo kondicionál. Zde se stažené tvary používají již jako plně spisovné.

jinak diskuse

Další odpovědi
quentos

Tipuju, že jde o domácí úkol, nad nímž se tazatel ani nezamyslel. Jak se může jednat o archaizmy, když se tyto výrazy používakjí dodnes??
Agneta nemá pravdu, z čehož je vidět, že to zas tak „samozřejmé“ nebude. Jukněte do zdroje – internetová příručka ÚJČ tyto výrazy řadí do hovorových a hovorové výrazy jsou spisovné.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=580

Agneta

Je to samozřejmě nespisovné, pár ti jich chybí – jako „mochs“ atd.:DDD
Doplňuji:
A xˇandy :DDD

Agneta

quentos >>>„Agneta nemá pravdu, z čehož je vidět, že…“(-je pitomá, že) aha…tak já už zase nemám pravdu…on má samozřejmě pravdu jen Quentos, tak promiňte Veličenstvo:DDD

anonym

Agneta
něco jako – já mohu, ty moheš, oni by moháli, ale nemaj s kým?

Agneta

„ale nemaj s kým“…:DDD

Agneta

třeba ve třiceti, že…:DDD

anonym

jasně teta 🙂