kefud

Kde zjistit označení ložiska dle rozměrů?

Rozebral jsem bazénové čerpadlo, zadřené ložisko.Není na něm označení. Ložisko je asi jednořadé z obou stran s plechovými krytkami o vnějším průměru 38mm, vnitřním průměru 15mm, šířce 12,6mm. Hledal jsem na webu, bohužel se mi nedaří zjistit o jaký Typ ložiska se jedná. Poradíte kde bych dohledal správné označení.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Zkus hledat ND na konkrétní čerpadlo, podle výrobního štítku a výrobce. Jinak, pokud by nebylo možno sehnat (třeba nějaká „východní“ výroba), aplikovat sehnatelné ložisko s jedním průměrem shodným a druhý rozměr upravit pouzdrem/vložkou, šířku kruhovu vložkou. To ale až v případě, že se tedy nepodaří sehnat originál.

Další odpovědi
Drap

V technické dokumentaci. nebo u výrobce.

JájsemRaibek

Projeď si www.exvalos.cz, ale já tam v rychlosti nenašel.
Přeměř ještě jednou ložisko, zda ses nespletl.
Popř. v praovní dny polož online dotaz.

mosoj

Není to zřejmě normalizované ložisko. Nicméně nejdříve je třeba jistit o jaký druh ložiska jde. Takové jednořadé kuličkové není normalizováno. Takže nejde najít ekvivalent
https://www.korbel-loziska.cz/sor­timent/jednora­da-loziska-4?filter[1]=15#kfilter

wendyX

Pokud má hledané ložisko skutečně rozměry, které uvádíš- jde o ložisko atypické, nikoliv normalizované.
V tom případě bych nejdřív zkusil dotaz u výrobce. Pokud neuspěješ, zvolil bych postup, který uvádí ‚Jiří Bohumil‘- ložisko s jedním rozměrem shodným, zbytek bych ‚vyvložkoval‘.

Podívej se např. sem: https://www.ar­kov.cz/loziska-kulickova
Normalizovaný rozměr je jediný, a to vnitřní prům.- t.j. 15mm
Nejbližší (použitelný) vnější prům. je 35mm, šířka- 12mm. Takže na uvedeném webu jde o univerzální jednořadé kul. ložisko INA 202-KXN4, které zde mají jen v proved. bez těsnění, ale vyrábí se i těsněné.
Detail zde:
https://www.ar­kov.cz/p/202-kxn4-lozisko-kulickove-jednorade-ina-7