postcd

Kde zjistím zda je v el. síti dostatek nebo nedostatek elektřiny momentálně?

Nízký tarif, který běží např odpoledne po obědě je asi v době kdy zhruba bývá v síti přebytek (nízká spotřeba). Je nějaká internetová stránka (nemám na mysli tak úplně firmu ale konkrétní podstránku), kde zjistím aktuální stav sítě (přebytek/nedos­tatek)? Třeba ideálně i graf/y? děkuji

Odpovědi
Pepa25

Na stránkách ČEPS – provozovatele přenosové soustavy v ČR jsou online data (s mírných zpoždění v řádu minut) o výrobě a zatížení sítě.
Nízký tarif je ale naplánován dopředu a infromace o jeho časovém schématu jsou na webu příslušného distributora.

elkon

Je to podle momentální spotřeby v daném místě. Dodavatel podle toho přepíná tarif. Dříve to bylo v tomto případě jednodušší. V domě byly spínací hodiny, kde bylo přepínání tarifu nastaveno nastálo. Dnes to dodavatel zapíná podle potřeby. Já jsem u mladých připojil kontrolku na vedení k bojleru, která je umístěná na viditelném místě a je pak možné podle toho reagovat (např. zapnout pračku, žehlit a pod.)

Dochy

Elkon: Co se „nočního/denního“ tarifu pro domácnosti týče, je u nás předem naplánován, což poněkud snižuje jeho smysl. – Je tady naplánován s ohledem na nějaká statistická dlouhodbá data, nereflektuje okamžitou situaci.

Pepa25

Informace o zatížení sítě (výrobě, přeshraničních tocích atd.) jsou na webu ČEPS ve složce Pro partnery – Data : https://www.cep­s.cz/cs/data

postcd

Děkuji, pomohlo. Mimochodem prý u elektřiny platí, že v každém časovém okamžiku, se výroba rovná poptávce(spotřebě). Z toho plyne, že není přebytek/nedos­tatek.

Dochy

Částečně je to pravda – dokud se poptávka i nabídka vejdou do nějakého určitého rozpětí. Správce soustavy má nástroje jak výrobu i poptávku ovlivnit. Nařízením regulačního stavu lze omezit spotřebu v průmyslu. Pak má několik zdrojů pro vyrovnávání výkonu schopných zasáhnout řádově v minutách – vodní a přečerpávací elektrárny, plynové elektrárny. Část regulace zvládnou některé elektrárny za běžného provozu. Běžné tepelné spotřebiče mají víceméně stabilizační vliv. Příkon odpovídá čverci napětí – při poklesu napětí v síti výrazně klesá jejich příkon