Avatar uživatele
zjentek

Kde zjistím, zda v tomto konkrétním případě budu platit clo za balík, případně jeho výši?

Příklad: nechám si coby fyzická osoba poslat z USA do ČR cca 5 – 10 kg použitého textilu – oblečení. Oděvy jsou zdarma, poslány budou taktéž fyzickou osobou, nikoli firmou či organizací. Děkuji.

__________________------

Ad ElonMusk: my za textil platit nebudeme, jak jsem už zmínil. Pouze za zaslání – cenu za dopravu (poštovné). A nevím, jak zjistit, zda se na tuto zásilku vztáhne clo. Prosím o radu. Odpověď je odpověď a rada je rada. Chápu, že tento server se jmenuje ODPOVĚDI (sám často pouze odpovídám), ale… i tak bych byl vděčný, kdybych výjimečně někdo poradil. Předem dík.

Ovšem zajímalo by mě také, cos dělal na celní správě v Praze, pokud sis objednal pouze mikinu třeba z e-shopu. Důvod, proč jsi tam musel? Díky!

Zajímavá 0 před 1385 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Opýtajte sa na colnej správe. Aj na spôsob preclenia.

PS. neviem, či vetešník Čapek za Týnskym chrámom v Prahe ešte funguje. Ale veteše zo Západnej Europy, USA a Ázie môžte dostať dosť aj v bežných obchodoch a nemenovaných textilných bazaroch.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ElonMusk

Určitě záleží na ceně zásilky. Dle internetu se platí clo při ceně zásilky nad 150 euro.
Když jsem objednával (poměrně levný) obraz z USA, tak mi to přišlo rovnou domů. Když jsem z USA objednával mikinu, která rozhodně stála pod 150 USD, tak jsem ale na celní správu na Prahu-Košíře musel. Tak nevím.

EDIT: Teď jsem se zrovna vrátil z pošty s výzvou, ať si přijdu na Prahu Košíře zaplatit clo za knihu. Stála i s poštovným 61 GBP / 68 EUR / 1814 CZK. Objednávána z USA přes zprostředkovatele v UK, dne 13. 4., takže to trvalo pěkných 87 dnů, ale US Post měla prý výpadek kvůli koronaviru. Čemu ale nerozumím je to, proč ze středních Čech musím zase cestovat do matičky měst, takové cestě bych se raději vyhnul.

Upravil/a: ElonMusk

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ElonMusk

Zjentek: Tak to netuším, zda se z poštovného platí clo. Ideální bude skutečně zavolat na celní úřad a zeptat se. Správní orgány mi po telefonu poradili se spoustou věcí, nevím, zda to mají v popisu práce, ale nezažil jsem, že by mě někdo odmítnul.
Bohužel mohu nabídnout jen mnou zmíněné osobní zkušenosti. Ideální je ale počítat s každou možností – dle https://www.me­sec.cz/clanky/kdy-musite-plati-clo-a-dph-u-zasilek-ze-zahranici/ se platí clo jen nad 150 EUR, ale již jsem byl nucen 2× jej platit i za balík pod hodnotu 150 USD (což USD je i slabší než EUR). Zároveň mi prodejce z USA kolikrát dával nereálný termín dodání, kdy se zpravidla smířím s tím, že balík již nedorazí, a za dva měsíce se objeví.

před 1385 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ElonMusk

Jinak k té mikině: když ponechám stranou, že skutečně nestála více jak 150 USD, a tudíž by se a clu ani zaseknout neměla, tak to na úřadě bylo celkem komické. Na skenu jasně viděli, že se jedná o mikinu, zeptali se „Co jste si to objednal?“, já na to, že to je jen mikina, a oni významně „Hmm, zajímavý“
Komedie no :D

před 1385 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Led, zdarma? Kdy jste proboha naposledy pořizovala „veteš“? Co bylo za století? (;

před 1385 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ja ale nepíšem, že Čapek predával zdarma. Ale cez každú svoju návštevu v Prahe som musela k nemu zájsť, toľko nedostatkového tovaru od zlomenej kľučky a plechového nočníka cez roztrhané pantofle po japonské hodvábne kimono. Boli v tom nádherné príbehy ľudí. Neviem, či po jeho smrti to vetešníctvo ešte funguje.
No a v nemenovaných textildomoch tiež je toho za pár kaček na tony, to nepredané cestuje zo štátu do štátu, až zvyšok skončí bezplatne v naozajstných rozvojových krajinách

před 1385 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Jo tak… „dostať“ za peniaze.

Jinak také miluji ten „feeling“ ve starých bazarech a pak některé ty kousky tam… hmmmm… príbehy ludí… (;

před 1385 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek