DusanOrlik

Kde vytvořit mobilní web?

Zdravím,chtěl bych si udělat web pro mobilní zobrazení.Aby web začal m. Ale nevím kde a zdarma jako webnode.cz

Odpovědi
anonym

Na webnode jistě nepochodíte.

Musíte mít vlastní server kde nainstalujete Linux a na něj vložíte program Apache který se stará o HTTP/S protokol neboli přenos souborů. Popř. můžete moduly jako je PHP nebo MySQL. Dále v httpd.conf nastavíte virtuální adresář m.* a k němu příslušnou složku. Od té doby máte přístupný web pod adresářem m.něco.tld. Určitě nepadne dělat pomocí .htaccess ale nedělejte to, každým řádkem v tomto souboru se zpomaluje načítání webu jelikož Apache musí zpracovat nejen httpd.conf ale i .htaccess a je to velmi velká zátěž na server.

Až toto budete mít nastavené tak nyní musíte na kódovat CSS který musí být přesně dynamické, tzn. že nesmíte nastavit např. width: 100px; ono by to dopadlo tak že design by se na menších zařízení rozpadal, tak že designeři toto řeší pomocí tzv. hooku kde nastaví vše na auto a pomocí JavaScriptu to dolaďují tak aby se zobrazilo přesně to co se má zobrazit.

Manijak

A nebo také zlatej wordpress, ve kterém můžeš mít subdoménu třeba plácnu máš doménu www.auto.cz a když toto lidé napíšou na počítači zobrazí se jim to normálně ale tet plugin udělá to, že když na mobilu napíšou www.auto.cz tak podle rozlišení je to přesměruje na www.m.auto.cz a je i plugin na tablety, protože kdyby na tabletu napsali www.auto.cz tak jim najede ta PC verze podle rozlišení a to jsou další pluginy které najdeš na www.wordpress.org

Bedy

Tyhlety všelijaký Webnody, Webgardeny, apod. nic takového nepodporují, tam můžeš být ráýd, že si vybereš nějakou šablonu a něco sesmolíš. To jsou služby pro lidi, co v HTML, CSS, apod. neumí pracovat.

Dobrou odpověď tu dal I564, dá se to svým způsobem nafintit tak, že si založíš nějaký freehosting (prostě něco pořádnýho) – třeba na Endoře nebo Ic.cz či Webzdarma.cz – tam si vyber doménu třetího řádu, tedy neco.endora.cz (můžeš si vybrta z několika možností, však si projeď všechny tři služby, jak Endoru, tak IC tak i WZ).

Pak si budeš muset nastavit FTP připojení – buď z Tento počítač (Přidat místo v síti to je tuším) nebo si nainstaluješ nějakýho správce souborů (třeba FAR, FreeCommander, apod.) a tam si to nastavíš a nebo můžeš používat webový rozhraní normálně v prohlížeči – ale to je dost omezený.
To FTP připojení je takový jakoby most mezi tvým počítačem a serverem nahoře. Přes něj budeš totiž posílat tam ty soubory.
V kořenovým adresáři si vytvoříš složku s názvem m (m jako máma) a tam si nakopíruješ v počítači vytvořený soubor index.html – to je hlavní stránka.

Tam si to všechno napíšeš, nastavíš, apod. – důležitý je to nastavit tak, aby šířka tý stránky byla, dejme tomu, 480px a výška 320px (nebo nějaký takový mobilní rozlišení) – dnešní chytrý mobily mají často rozlišení 800×480 nebo 640×320, starší chytrý mobily a řada těch „hloupých“ (staršně nerad používám slovo hloupý mobil/telefon) má to rozlišení 320×240, 400×240 a pak ty starý „hloupý“ mobily mají třeba rozlišení jen 128×128 nebo 128×160, apod. Ale pro ty bych to tak neoptimalizoval.

Osobně bych tu optimalizaci udělal na nějakých těch 480×320.

Ale říkám, tohle je jen takové nafintění, prostě taková easy way out, lepší postup (a samozřejmě programátorsky správný) tu uvedl I564.

trollface

Z pohledu SEO je lepší udělat responzivní verzi webu, která se přizpůsobuje aktuálnímu rozlišení.

Pro to můžes použít třeba Foundation Framework, což je základní responzivní design, který si přizpůsobíš:
http://founda­tion.zurb.com/

nebo pak nadefinovat CSS pro různá rozlišení přes media queries:
http://mobile­.smashingmaga­zine.com/2010/07­/19/how-to-use-css3-media-queries-to-create-a-mobile-version-of-your-website/

Luckam22

Ahoj, není to teda odpověď přímo na tvoji otázku, ale spíš jen informativní článek rozlišující responzivní a mobilní design. http://www.oxyshop­.cz/mobilni-a-responzivni-skin-pro-oxyshopy/novinka