FlAsh_7

Kde všude se krom nacismu používá svastika?

Nejlepší odpověď
annas

Využijte občas našeptávač nebo archiv, najdete odpověď hned. Rovněž jil nabízí přímo Google.
Např.

„Proč je svastika spojována jen s nacismem, když to původně byl náboženský symbol?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-svastika-spojovana-jen-s-nacismem-kdyz-to-puvodne-byl-nabozensky-symbol

Další

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=svastika
Např.

„Používali nacisté levotočivou nebo pravotočivou svastiku?“
--

"Dodnes je symbol běžně k vidění v indickém umění, v současné i starověké hinduistické architektuře i v troskách starověkého města Trója v Anatolii.

Je užíván také v buddhismu, jainismu a v několika dalších původních kulturách Asie, Evropy a Ameriky.

Swastika je také jméno malého hornického města v kanadské provincii Ontario, které se nachází asi 580 kilometrů severně od Toronta. Během druhé světové války vznesla kanadská vláda požadavek, aby se město přejmenovalo, což jeho obyvatelé odmítli." atd. .

http://www.bbc­.co.uk/czech/wor­ldnews/story/2005/01/0­50119_svastika_pckg­.shtml

Další odpovědi
Edison

Svastika v různých podobách a provedeních je velmi starý symbol – symbol slunečního kotouče. Kde VŠUDE to nevím, to si najdi sám. Ale je toho HODNĚ.

Nauč se HLEDAT a hlavně a opakovaně ČÍST!!

Kelt

Svastiku jsem viděl v Náprstkově muzeu. Později jsem se dozvěděl, že ta nacistická a ta druhá jsou opačně uloženy.

led

Svastika sa objavuje už starovekej Kréte.
Tento znak, pravotočivý, ale aj ľavotočivý, nájdete prakticky na celom svete v časoch pred jeho použitím v heraldike nemeckého fašizmu.

Gus_Fring

Asijská náboženství, Finská armáda, budova v USA a určitě mnoho dalšího.

Edison

Gus: Ta finská armáda mě překvapila. Tak jsem na to koukal.. a je to tak. Používá je finské letectvo.

annas

Ad Edison,

je škoda,. že Gus_Fring neuvedl odkaz,. v němž jsem inforamce. Cochee naznačil víc, ale stejně jsem si musela vyhledat sama.

„Neonacisté ve Finsku svastiku jako symbol nepoužívají a dávají přednost symbolům v runách a finská policie nyní žádá soud o zákaz finské neonacistické skupiny Nordic Resistance, což povede i k zákazu nacistických symbolů.“

http://casopi­sargument.cz/2017/10/­08/finsky-tradicni-symbol-svastiky-budi-otazky-ohledne-image-zeme/

cochee

Finové to vysvětlují tradicí, která nemá s fašounskou svastikou nic společného a byla u nich zavedena daleko dříve než u Němců – už r. 1918. To ještě Áda ani nebyl ve fašounské straně, natož aby používali hakenkrojc.

Edison

S tím mám problém. Pokud já pak budu nosit svastiku a tvrdit, že to je symbolika finského letectva, tak mě stejně zavřou. Podívej se do našeho právního řádu, jak je propagace blabla definována. A ne jen v našem právním řádu. A za i jen podobné symboly se u nás už i zavíralo. Svastiku v jiné podobě uživali i keltové, římané ve stejné podobě a mnoho a mnoho dalších a dalších, zejména pohanských kmenů, národů a kultur. A za všechny se zavírá snad po celém světě.

Dochy

Já mám problém se zákazem používání nějakých symbolů. Až někdo začne používat „A“ jako Áda, vymažou nám písmeno z Becedy?

led

Zákaz propagace fašismu a jeho symbolů není jenom zákaz německého fašismu, ale fašismu jako celku, bez ohledu na jeho národnostní zaměření.
Nacismus je jenom odnož fašismu na německý spůsob.

Edison

Naprosto souhlasím…