Kde ve světě nosí bernardýn na krku soudek?

Zajímalo by mě,kde ve světě a proč vůbec nosí bernardýn na krku soudek?,co vůbec vtom soudku je? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

" V 11. století založili švýčarští mniši ve Svatobernardském průsmyku hospic pro poutníky a cestovatele. O 700 let později tam začali chovat psy, kteří jim pomáhali zachraňovat lidi, co uvízli v horách. Teď však éra bernardýnů jako lavinových psů ve Švýcarsku skončila.

Netrvalo dlouho a z bernardýnů se stali záchranářští psi. Nejslavnější z nich je bezpochyby Barry, který žil ve starobernardském hospicu v letech 1800–1812. Za svůj život zachránil život víc než 40 lidem. Jednou prý zachránil malého chlapce, kterého donesl domů na zádech.

Po letech, kdy si málokdo dovedl představit, že v Alpách tito velcí psi (dospělý bernardýn váží až 85 kilogramů) se soudkem rumu na krku nebudou zachraňovat zbloudilé poutníky, resp. turisty, je nahradily vrtulníky a moderní technologie."

atd.

Zdroj: http://relax.li­dovky.cz/bernar­dyni-se-soudkem-na-krku-doslouzili-nahradily-je-vrtulniky-phz-/zajimavosti.as­px?c=A101114_140328_ln-zajimavosti_mtr

Další vysvětlení

http://nevedel­jsem.cz/co-nosi-bernardyni-kolem-krku/

„Celkem třináctka psů je v aktivní službě Horské služby. Více než polovina z nich slouží v Krkonoších a kromě německých ovčáků mezi nimi najdeme i border kolii či československého vlčáka. „Bernardýni se nehodí, protože někdy musíme psy vysazovat, zvedat a těžký pes při přepravě příliš zatěžuje vrtulník,“ říká pro Blesk.cz Pavel Smejkal (48), vedoucí kynologické brigády Horské služby.“

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/363590/zi­vot-na-ceskych-horach-zachranuje-13-psu-vime-proc-mezi-nimi-chybi-bernardyn.html

Ale psi už soudek nesnosí, ale jako asistenční psi třeba hole, tašky atd.