dust8

Kde v Evropě už řádila sarančata a proč nepřiletěla na návštěvu i do ČR? Mohou být vůbec nějak užitečná?

Odpovědi
annas

O tom , jak je to se sarančtaty v Evropě, se dovíte v odkazu. Jde sice o starší odkaz, ale o jejich náporu v Evropě v poslední doě zdroje neuvádějí.

Je o sarančata stěhovavá.

"Tento hmyz, jehož dospělý reprezentant má délku těla 3,5–6 cm a váhu 1 – 2 g, se dá označit za světoběžníka: Nejvíce se mu líbí v teplé Africe, hojně se však vyskytuje i v Asii a Austrálii, kam byl zavlečen..
Loni zasáhla obrovská hejna západní část USA, především stát Utah, kde sežrala dva a půl milionu hektarů úrody. Místní experti tvrdí, že to byl nejhorší nájezd sarančat od 2. světové války.
Před „návštěvou“ sarančat nebyla koncem roku 2004 ušetřena ani jižní a jihozápadní Evropa. Například na některých plážích Kanárských ostrovů Lanzarote a Fuerteventura se turisté brodili po kotníky vrstvou sarančích mrtvolek. Na 1m2 jich připadly až dva kilogramy. Odborníci předpovídali, že přiletí asi dva milionů sarančat.
Normálně žije v suchých savanách, kde se jedinci řídce rozptýlí na velkém území. V té době nikomu neškodí. Bohužel vždy po několika letech, v souvislosti s příchodem vhodného vlhkého počasí, se tento hmyz začne chovat úplně jinak. Proč? V období dešťů se zvyšuje hojnost potravy, takže se vylíhne a přežije velké množství jedinců.

Pokud zas přijde čas sucha, nabídka potravy se zmenší, ale sarančat zůstává víc než obvykle. atd. :
--

Užitek? Dají se jíst, ale určitě ne v takovém množství, navíc jako škůdci se ničí chemicky.

Sarančata se jedí nejen v Africe, Thajsku ale už i u nás. Chovají í se v lkvůli jídlu. Od roku 2018 jsou nejen sarančata schválena MZ jako pokrm, samozřejmě za určitých podmínek.

Prý jsou velmi chutná, někdo uvádí chuť jako kuřecí křidélka, jiný jako ryby.

Viz odklaz
https://tn.no­va.cz/clanek/da­li-byste-si-burger-ze-cvrcku-v-cesku-je-to-konecne-mozne.html

Více v anglickém odkazu

https://www.smit­hsonianmag.com/sci­ence-nature/a-plague-of-locusts-descends-upon-the-holy-land-just-in-time-for-passover-779476/

Kryšpín

Přiletí až je někdo pozve