Avatar uživatele
Bakalář 51

Kde stáhnout nějaký operační systém, který bude zdarma?

Tento OS poté potřebuji dát na CD a nainstalovat do starého notebooku bez OS
Díky za rady!

Zajímavá 0 před 2661 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Doporučujem niektorý z Linuxov
napríklad Ubuntu, alebo niektorú z variant http://www.ubun­tu.cz/
Pokiaľ nie ste srdcovo zaťažený na Windows (alebo Apple) rozdiel možno (ako laik) ani nerozoznáte, až na to, že pri väčšine software nebudete musieť platiť a napriek tomu budú legálne.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Pro starší notebook bych doporučil Lubuntu, to je verze, která je stavěná na méně výkonné počítače.
Stáhnout se dá třeba zde: http://www.lu­buntu.cz/ziskej­te

Upravil/a: dubraro

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Zdarma je třeba XP (ale taky bez podpory a aktualizací, nicméně funkční). Ale jestli je někde zcela zdarma, s tím si nejsem moc jistý, nicméně levně mi ho kdysi reinstaloval jeden IT servis. Na starý NTB s RAM 1 GB a menší stejně nemá cenu vyšší OS dávat, jinak to počítač hrozně zpomalí. Radši bych ivestoval do upgrade RAMky a dal si tam win7.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gobls

Jde hlavně o to, jak moc je ten stroj starý (respektive jaké má parametry). Zrovna Ubuntu je velmi náročný na výkon. A další problém na notebooku může být s podporou některých hardwarů, jako například wifi karty. Na starém (avšak stolním) křápu mi velmi dobře běží Puppy Linux. Došel jsem k němu po mnoha pokusech a omylech s jinými distribucemi. S některými může být problém už při instalaci požadující práci v příkazovém řádku. Pro nezávazné vyzkoušení se může použít flash disk (pokud z něj počítač umí bootovat). Samozřejmě běh z flash nebo CD je pomalý. Systém nainstalovaný na HDD pak bude mnohem rychlejší (ale také třeba až při druhém spuštění, po tom co bude optimalizováno nastavení hardwaru). Linuxové systémy často mají už v sobě nainstalováno mnoho základních programů. Pro někoho ale může být problém v tom, že se někdy velmi podstatně liší od windowsáckých. A programy pro Windows v tom normálně vůbec nespustíte, jedině přes softwarový emulátor, s čímž mohou být také problémy.

Upravil/a: gobls

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Sám jsem o Linuxu taky uvažoval kvůli jeho odolnosti vůči virům, ale vadilo mi, že jsem nenašel dost programů, které by se na tento OS dal nainstalovat.

před 2660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Linuxové distrubuce už obsahují spoustu software, takže je málokdy nutné po instalaci systému něco doinstalovat. Já jsem doinstalovávala jenom novější verzi prohlížeče.

před 2659 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

programov je dosť, problém je, že nie až tak veľa windowsáckych programov ktoré možno používať v linuxe bez pomocného programu wine.

před 2660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
xxx3

led: já tedy Ubuntu (a dalším klonům) celkem fandím, ale zase bych řekl, že rozdíl mezi Windows a Ubuntu zaregistruje i laik. Například ve chvíli, kdy bude chtít nainstalovat jakýkoli program, nebo třeba vyhledat něco na disku.

před 2661 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Tak ako sa treba naučiť aspoň základné kroky obsluhy windows,
je potrebné sa naučiť aj základy obsluhy Linuxu.
Je to len otázka pohľadu a ochoty učiť sa nové.

před 2661 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ronnie3697

Pro začátečníky bych doporučil spíš Mandrivu, ne? Ubuntu už je trochu složitější, ale zase lepší.

před 2660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Stále je to Linux

před 2660 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek