dust8

Kde skončila trnová koruna Ježíše?

Nejlepší odpověď
annas

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:huc­wjYV86ZMJ:https://is­.cuni.cz/webap­ps/zzp/downlo­ad/120167883+&cd=8&hl=cs­&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d
Page 1
Univerzita Karlova v Praze
Filozofická fakulta
Ústav světových dějin
Diplomová práce

Bc. Nikola Janatová
Stigmata a stigmatizovaní ve středověku
Praha 2014

"Trnová koruna náležela ve středověku mezi nejvýznamnější křesťanské relikvie. Uložena byla původně v kostele na hoře Sion v Jeruzalémě.

V průběhu 11. století byla Kristova koruna přenesena do Konstantinopole, kde byla spolu s dalšími relikviemi uložena přímo v císařském paláci, v kostele Theotokos Faro.

Ačkoli po dobytí Konstantinopole r. 1204 byly všechny relikvie převezeny do Evropy, trnová koruna se stala majetkem nových západních vládců.
Český kunsthistorik Petr Kováč tuto zajímavou skutečnost dává do spojitosti s legendou, podle které se zbožnému uctívání trnů „na nichž ulpěla Kristova krev“ oddával první západoevropský císař, Karel Veliký.109 V nás­ledujících letech finanční tíseň, ke které došlo
díky dlouhodobému obléhání Konstantinopole, donutila za vlády posledního latinského císaře Balduina II. regentskou radu k tomu, aby trnovou korunu zastavila. Nejprve byla ve společné zástavě Janovanů, Benátčanů a abatyše ze Sainta-Maria de Percheio (cisterciácký klášter), následně pro neschopnost splatit dluh byla roku 1238 v zástavě u jistého Benátčana Nicoly Quirina. 11 Zároveň byla přenesena do kostela, spadajícího pod benátského patriarchu

V tomto roce Balduin II. daroval (respektive vyměnil za finanční částku odpovídající výši dluhu) do Francie králi Ludvíkovi IX. Roku 1239 byla přivezena dvěma dominikány to André a Jacques de Longjumeau) a jejich početným doprovodem.

Získat trnovou korunu byl velký státnický úspěch mladého krále (Ludvíkovi bylo tehdy dvacet pět let). Arcibiskup ze Sens Gautier Cornut, který se osobně slavnostního předání trnové koruny účastnil, prohlásil tuto událost za novou epochu v dějinách lidstva"

atd. více k trnové koruně v uvedeno práci

„Takže v katedrále Notre-Dame-de-Paris se ucítvala trnové koruny, která společně s úlomkem Kristova kříže a hřebem patří k nejvzácnějším relikviím, které jsou v katedrále uchovávány. “

http://pariz-pro-pokrocile.blog­.cz/1707/trno­va-koruna-la-couronne-d-epinnes

Další odpovědi
Drap

Neni přesně známo. I když je celá řada teorií, doposud nelze žádnou dostatečně potvrdit.