Kepler

Kde sehnat tenký průvzdušný molitan?

Chci ho použít jako vzduchový filtr do sání karburátoru Babetty. Nebo je i jiné řešení?

Odpovědi
zjentek

Co takhle různý ty filtry typu „pohlcovače pachu“?

aliendrone

Tedy – nevím ani jak filtr od Babiny vypadá, ale… uvážils, jestli není lepší prostě koupit nový? Na trhu jich musí být mraky za pár korun. Nebo jde o nějaké snížení odporu sání (vlastní expermenty)? Hned z první mne napadá rozstříhat pytlík do vysavače, těžko říci, když nwm vocogo. :)

Jiří Bohumil

Tenké molitany se používají v různých baleních-obalech produktů, které jsou háklivé na rozbití. Konkrétně Ti ale neporadím, kde jej zrovna sehnat (osobně si je ukládám pro různé účely). Možno koupit třeba i větší houbu na mytí nádobí , nebo auta a z ní molitan, který by ti mohl vyhovovat, ostrým nožem seříznout.
Jinak, na těchhle karburátorech, by ale měla být originál drátěná vložka (viz odkaz).
A jinak se mi tedy nějak nezdá, že by „karbec“ nešel seřídit. Ještě jsem takový neviděl.:-(
Ale tenhle neznám.
Ale když koukám na jeho obrázek, štelovací šroubky na něm vidím (viz druhý odkaz).

http://www.mo­tomax.cz/Dily-Babeta-210-c2901-page4
https://aukro­.cz/karburator-dellorto-sha-16-16-stadion-s-jawa-babetta-babeta-pionyr-6928746064
P.S.
Teď jsem ještě narazil na jiný kryt sání, tak nevím, jaký by jsi měl mít.
https://www.mo­tojelinek.cz/Kryt-sani-karburatoru-Dellorto-Babetta-d3969.htm

dubraro

Pokud si dobře pamatuji, je tam kovový filtr, něco jako drátěnka nacpaná v krabičce. Ten by se měl vyprat v čistícím prostředku a jemně navlhčit olejem.
Bohatost směsi se nereguluje omezením sání, ale velikostí trysky. Zkus vyměnit za menší.

Kepler

Na těch karburátorech Dellorto opravdu není možnost seřídit bohatost směsi, je tam jen šroubek volnoběhu. Na sání je jen kovové hrubé sítko (průměr asi 5 cm) a na ten by se ten molitan dal umístit. Ta mycí houbička není špatný nápad, zkusím to.

Kepler

Mám tam nový Dellorto asi za tisícovku, kde není možnost seřídit bohatost směsi. Dodali mi ho bez filtru. Domnívám se, že směs je příš chudá a má moc vzduchu, motor nejede, jak by mněl. teprve až se po několika km zahřeje. Takže ho chci kapku přidusit, chce to ZVÝŠIT odpor sání. Možná by pytlík od vysavače šel, ten můj ne. Ten je dokonce vodotěsný.

aliendrone

Můžeš PLS napsat typ toho karbece? Zdá se mi poněkud divné, že nejde štelovat směs. Předběžne jsem našel zatím tohle: http://www.guz­zitek.org/docu­ments/carbura­teur/DellOrto­MAJ01.pdf

Jinak k tomu molitanu – pamtuji si, když jsem měl Favorita, že na ventilátor topení se dával molitan (tou hrubou mřížkou propadával bordel/listí do ventilace a následně ti vyfoukl do xichtu uvnitř). Vůbec nic nevydržel, puchřelo to a drolilo se to. Na sání ke karbeci by to bylo asi mnohem horší myslím. Co takhle koupit obyčený nejlevnější jakýkoliv automobilový vzduchový filtr a vykuchat ho? Přeci jen myslím, že by to vydrželo o dost víc. Prostě pošli typ karbece, podumáme, uvidíme. :)

Kepler

Bohužel. odkaz se mi neotevírá. Ten molitan na topení puchřel asi proto, že byl vystavován vyšším teplotám, v karbecu to nehrozí. Typ karburátoru je D12 s přímým sáním
http://www.mo­tomax.cz/Karbu­rator-Dellorto-c24701

Kepler

Opravuji: už jsem to otevřel, je to jiný typ.

aliendrone

No tak především – jsi si tou chudou směsí jistý? Flagrantní znamení je bílá svíčka (měla by mít správně spíš rezvý, v barvě cihly opal s možným přechodem do středně až tmavošedé, ale BEZ ÚSAD a pokud je sytě černá až mastná s usazeninami, tak je směs moc bohatá).

Pochopitelně to platí pro správnou svíčku (tepelnou hodnotu) se správně nastavenou vzdáleností elektrod. Takže pokud je tedy svíčka bílá, hodně světle šedá, máš chudou směs.

Jestliže karbec NEMÁ štelování bohatosti směsi, lze ji u těhle jednoduchoučkých karbeců mírně ovlivnt seřízením hladiny v plovákové komoře > vyšší hladina = bohatší směs, protože dochází k většímu strhávání paliva. (BTW – tady bych začal, protože při výrobě se to „správné“ naohýbání ramena plováku občas nezadaří) – pochopitelně po předchozí kontrole trysky, jestli není nějak zasra..kakaná/uc­paná – však víš.

Jestli to nepomůže, teprve pak bych měnil trysku. Na nějaké ucpávání sání bych se vrhnul teprve v případě naprostého zoufalství. Hle, piš a NEŠETŘI písmenky, tyhle „opravy na dálku“ jsou dost náročné na představivost a často „bezvýznamná blbost“ (pro tebe) může být kritická pro řešení problému. (Jediné co je horší, je na dálku opravovat PC) ;) :D :D