Avatar uživatele
Stříbrný

Kde se začala používat minuta dříve: při měření času, nebo při měření úhlu?

Je 5 h 10. Je pět hodin deset minut. Ten úhel má 32° a 14´, úhel má 32 stupňů a 14 minut. Mohl bych pokračovat i na dalši dělení. Časová minuta má 60 sekund, i když lidově se říká vteřin, a úhlová minuta má také 60 vteřin. Ale minuta je v obou případech použita a někde byla použita dříve než ve druhém případě. Dá se to určit? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zajímavá otázka.
"Dělení oblouku na stupně a jeho menší jednotky má původ ve starověké Babylonii, kde se používala šedesátková soustava. Není však jasné, proč Babyloňané kruh rozdělili právě na 360 stupňů, tedy 6 × 60. Podle různých teorií byl důvod astronomický (číslo blízké počtu dní v roce), matematický (číslo umožňovalo dobrou práci se zlomky) nebo geometrický (rozdělení kruhu šestiúhelníkem)." (wiki).
Podle mého názoru má přesné měření času původ až v průmyslovém věku. Dřív nebylo potřeba.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler má pravdu s tou Babylónií, dědictví jejich šedesátkové číselné soustavy je tu s námi dodnes, téměř 5000let! Odpověď je podle mne skryta v nepochopení termínu "minuta" https://cs.wikipedia.org/… , kdy se vlastně jedá o "první podíl", tedy šedesátinu. (vteřina je "druhý podíl", tedy šedesátina první šedesátiny)

Podobně by ses mohl zeptat na to, kdy se použila jako první "desetina", např. měnové či hmotnostní jednotky. Která z desetin byla dříve? Myslím, že nejdříve byla desetina a ta se pak aplikovala na různé věci, stejně jako minuta. Osobně předpokládám, že minuta se dříve použila v úhlových jednotkách, protože v matematice, resp. geometrii to bylo akutně třeba a bylo možné i takové přesnosti v dané době dosáhnout. (převážně při vyměřování) U časomíry minuta nabývá smyslu teprve s Harissonovým vynálezem lodního chronometru (1735), na který se čekalo jako na smilování a bylo NEZBYTNĚ potřeba dávno před průmyslovým věkem, jak se mylně domnívá Kepler. Bez přesného chronometru je jakákoliv námořní navigace spíše jen hádání ze zkušenosti. ;) :D :D


Avatar uživatele
Bronzový

První byla zřejmě úhlová minuta, nejpozději ve starověkém Řecku (Archimedes a spol.), až pak časová (to je raný středovek).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

alien: to je taky pravda, ale ten lodní chronometr byl taky jen minuta sem, minuta tam, zvláště při dlouhé plavbě. Nicméně to tehdy bylo nejpřesnější mechanické udělátko.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Kepler>>> Pro zajímavost, to už by musela být HODNĚ dlouhá plavba, protože Harrison byl prostě o level výš, než zbytek světa. Již v roce1720 sestrojil chronometr s přesností 1s/měsíc. (bohužel ještě nepoužitelný v podmínkách námořní plavby) Právě v té jeho přesnosti spočíval jeho význam, všechny OSTATNÍ tehdejší hodiny byly přesně to co popisuješ, minuta sem, minuta tam. :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4372
Zlatý Kepler 2118
Zlatý Drap 1761
Zlatý quentos 1617
Zlatý mosoj 1531
Zlatý led 973
Zlatý marci1 966
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 661

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.