annas

Kde se vzalo v češtině slovo galimatyáš?

Při zadávání v modré liště jsme našla dotaz na význam slova, nikoliv na jeho původ.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Začneme odborníkem nejstarším, lingvistou a spisovatelem Václavem Flajšhansem, který v roce 1915 ve své knížce Živá slova vysvětloval původ výrazu galimatyáš touto historkou: Jednou se prý konal soud kvůli kohoutovi, latinsky gallus, ukradenému jistému Matějovi či Matyášovi, latinsky Matthiasovi. A soudce byl takový popleta, že místo gallus Matthiae, tedy kohout Matějův, říkal v zápalu řeči galli Matthias, tedy Matěj kohoutův. A od té doby se popletené řeči říká galli Matthias, tedy galimatyáš. Jiný výklad, který se objevuje například ve Stručném etymologickém slovníku Josefa Holuba a Stanislava Lyera, tvrdí, že francouzské gallimatias, které k nám přišlo přes němčinu, je složenina slov Galli a mathia, což se dá přeložit jako Gallovo učení či věda. Když víme, že Galie je původní latinské jméno Francie, porozumíme vysvětlení uvedenému ve zmíněném a také v Machkově slovníku. Že totiž složenina galimatias, Gallovo učení, francouzské učení, francouzská věda ironicky naráželo na nesmyslné, zmatené disputace na francouzské Sorbonně v 16. století. Úplně jinak, ve srovnání s předchůdci málo barvitě, přistoupil k problému galimatyáš lingvista František Kopečný. Ten soudí, že slovo galimatyáš má původ v řeckém výrazu chalimakseis, které znamená změť. Nejčerstvější slova na téma galimatyáš se objevují v posledním vydaném etymologickém slovníku, ve slovníku Jiřího Rejzka. Autor říká, cituji: „Přes německé Galimathias z francouzského galimatias, jehož výklad většinou vychází z osobních jmen Gallus a Mathias, nebo z fiktivního místního jména – těžko rozlišit, co je skutečná a co jen lidová etymologie. V druhé části také může být řecké mathia, vědění, učení.“ Takže o galimatyáši víme, že nic nevíme. Tedy o jeho původu. Ale abych na konec přece jen řekl něco jistého. Nepochybné je, že slovo galimatyáš se do češtiny dostalo až někdy koncem 19. století a že ho v podobě galimatyas užil Jan Neruda.......

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/50804

Další odpovědi
anonym

Teda hanulka11, ohromující!
Na to my, ostatní už nemůžeme ani pípnout.