bolak

Kde se vzalo spojení „o kolečko víc“ a proč je kolečko navíc špatné?

Čím víc, tím líp ne?

http://www.sup­plierlist.com/prod_im­g/cnkunli/131939_Wh­eelbarrow.jpg

Nejlepší odpověď
quentos

Vony se tím nejspíš ale myslej kolečka v hodinách ;{)> v tamějším mechanizmu mohlo jedno kolečko navíc nadělat pěknej bordel. „Má o kolečko víc” neb “přeskočilo mu kolečko”: ta rčení mohla vzniknout jen v době, kdy kolečka v hodinách byl jediný jemný mechanism, ze kterého si lidé mohli brát příklad přesnosti a pořádku; kdybychom byli tak živě a názorně tvořiví ve své mluvě jako naši předkové, museli bychom mít spíš chybné zapojení, o drát víc nebo banánek v nepravé zdířce; zkrátka bylo by to něco z rádiového přijímače.“

Zdroj: http://ld.joha­nesville.net/ca­pek-80-o-umeni-a-kulture-iii?page=236

Další odpovědi
annas

Čapek krásným jazykem a osobitým stylem vysvětlil původ tohoto úsloví. Neuvedl dobu vzniku, takže jsem pátrala. Zajímaly mě další informace.

Protože toto úsloví se uživá i v jiných jazycích, hledala jsem jinde.

Zjistila jsem se, že původ tráze, která znamená „něco není v pořádku s osobou, která je psychicky labilní, neurotik, má bláznivé nápady atd.“, se datuje k 1780. Pro psychicky postiženého člověka se užívá asi od r. 1887, nejdříve pro alkoholika.

Původ souvisí s textilním průmyslem z období průmyslové revoluce v Anglii. Málo zkušenosti se stroji, nebyly často v pořádku, poruchové, protože šrouby byly uvolněné, jindy někde chyběly, musely se dodat další, odebrat.. V důsledku toho, kdykoliv něco nefungovalo dobře (původně v souvislosti s textilním průmyslem), se říkalo, že má někdo či něco uvolněný šroub. Podle tvaru šroubu pak vzniklo " o kolečko víc, nebo míň".

Čerpala jsem z několika anglických zdrojů, informace spojovala, takže odkazů by bylo víc než je vlastní text. Uvádím jen jeden z mnoha.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://blog­.beliefnet.com/ou­rladyofweightlos­s/2012/02/play-shes-got-a-screw-loose-weight-loss-puzzle-
Doplňuji:
http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://blog­.beliefnet.com/ou­rladyofweightlos­s/2012/02/play-shes-got-a-screw-loose-weight-loss-puzzle-and-lose.html&prev=/­search%3Fq%3Do­rigin%2Bhave%2Ba%2Bscr­ew%2Bloose%26hl%3Dcs­%26client%3Dfi­refox-a%26sa%3DN%26­rls%3Dorg.mozi­lla:cs:offici­al%26biw%3D992%26bih%3D7­01%26prmd%3Dim­vns&sa=X&ei=zYt­RUL2SNIjZsgaR7I­CAAg&ved=0CEEQ7gEw­BA

manon

Takové kolečko navíc v soukolí může udělat pěknou paseku. Když nezapadá a nezapadá nikam :) Nebo zapadne třeba kam nemá :)
Akorát nevím, proč se traduje, že máme ta kolečka v hlavě. Proč jsou to právě kolečka navíc, co dělají v hlavě paseku? Proč to nejsou třeba korálky :)
Jojo, já vím, založím si vlastní otázku :D (takové kolečko na obrázku bych navíc brala)

vagra

K druhé části tvé otázky.
Mít ( např. na stavbě) o kolečko víc, nemusí být až tak moc špatné.:)

mosoj

Ne !

anonym

bolak.., tak konecne uz diky vasemu obrazku vim, jaka ze ta kolecka mam v hlave… , me to bylo porad divny, ze mi tam neco rachoti … :)) -iv-

anonym

quentos už před 10 hodinami uvedl obsáhlý odkaz K.Čapka – O umění a kultuře, kde je vše popsáno.
Tentokráte snad není pochyb, kdo přišel později s týmiž citacemi!

bolak

Ty seš do annas zamilovanej nebo co? Né vážně, pokaždý když něco napíše tak na ní musíš reagovat. S tou tvou posedlostí už bys měl začít něco dělat, to bez ní vážně nedokážeš žít? Nelze provést substituci, nahradit napadání annas nějakým jiným končíkem, aby tvůj život nebyl tak prázdný?

Andělé

😁))))))))))))

anonym

Odkaz google – zobrazuje „Nebyl nalezen“.
Kromě toho anglický idiom se vyvíjel separátně, naše „kolečko“ spojovat s jejich „šroubem“, je prázdná konstrukce.
V 18. století se ujímaly spíše germanizmy vzhledem k prolínání kultur.