ahold

Kde se vzalo slovo " srab"?

Ve smyslu – zbabělec.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o nespoisovný výraz ve významu:

  1. zbabělec
  2. argot – strach, obava.
  3. nepříjmená situace – průser

Být ve srabu = být v enpříjemné situaci uvádí již v r. 1926 Rippel.

Původ ze srab = nepříjmené situace, nadávka, přikllon k slovesu srát, které má obvykle souvislost s podst. jménem posera.
--

Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí stejně, , že slovo srab souvisí se slovesem srát, ale nevzniklo přímo, ale přes podstatné jméno svrab = od toho vulgárně srabař = špatný hráč. Vzhledem k hláskovému vývoji (/zániku jerů) a tím i k výslovnosti " v" zaniklo a vznikl srab, srabař.

Jde o všeslovanské slovo z indoevropského základu ie. *su̯erbh- ‘třít, vrtat, kroužit.

Další odpovědi
petra15

Pochází to z „nevalné minulosti“, zrovna jako ostatní taková slova, jako „pitomec“(puvodne srbsky student), „mrdat“(Jungmannuv Ceský slovník z r. 1837pro vysvetlení významu slov uvádí jako normální slusné slovo pro opak. pohyb, jako napr. dodnes v polstine: zamrdat chrbatu-zamíchat caj). Momentálne je nekolik slov v takovéto pretvorbe, jako napr. „lestit“. Príkladu by bylo jiste hodne. Zacne to vulgárními lidmi a skoncí na indexu:-)