Pájo

Kde se vzalo „safraporte!“?

Doplňuji:
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Safraporte vzniklo překroucením latinských slov – při běžném užití mimo modlitbu šlo o hřích. Safra ze sakra – svatý. Porte – brány – náhrada za slovo (sakra)mente – svátost – jinak zvolání v 5. p. Tedy místo „svatá svátosti“ – zvolání safraporte.
Doplňuji:
Vlk se nažral a koza … Dotyčný si slovy „ulevil“, nehřešil, nemusel se tedy zpovídat.