štamgast

Kde se vzalo označení pro cikány „moroši“?

Není to nějaké nářečí?
Doplňuji:
Jugar: Ne, to jsem nikdy neslyšel.

Nejlepší odpověď
annas

Patři zřejmě morgoš. Význam slova se různí – vyjadřuje různý stupeň expresivity.

1.Ssloenský zdroj. Nejde o obecné pojmenování pro cikány, ale „morgoš == občan rómskej národnosti s bohatou kriminálnou minulosťou/vrah,zlo­dej a brutálny násilník/, totálne skazený, väčšinou ho odvrhne aj jeho rodina a rómska komunita.“

http://www.cas­.sk/forum/238571/p­odzamska-rozchod-nezvlada-zgustla-si-na-chrenovej-priatelke-aj-ex

2.Ostravsko-český slovník – „morgoš = občan romský (bez příhany)“.

3. SNČ uvádí v brněném hantecu – morgoš = „xenofobní název pro Róma“.

Domhívám se, že původ je ze slova more = " chlapec, hoch, chlap, kamarád – oslovení muže – zmiňuje Podzimek 1937 – uvedeno ve SNČ – " rovněž i pro oslovení ve vězeňské mluvě, tedy pojmenování í pro individuum."

Tedy more = v romštině chlap = cigoš – vznik složeného slova – mor-goš – hanlivá přípona -oš i v češtině.
Doplňuji:
Jinak SNČ uvádí, že „more = světové oslovení muže, také v současné vězeňské mluvě“. Slovo vzniklo z romštiny, jak jsem zmínila výše.

Další odpovědi
anonym

Nemá to být náhodou morgoš?

MocacekCZ

Já sem taky slyšel morgoš

dědapetr

Slovo morgoš pochází z Brněnské hantýrky a je to cikán.

http://www.han­tec.cz/hantec/slov­nik/slovnik.htm#M

zzzzz

Souhlasím s Annas, je to do more.

jjj123456789

Možná od nemoci mor, což je mimochodem obráceně co?

Agneta

V celé Evropě se tmavým říká „moreno“, občas se vidí i restaurace a bary tohoto jména, vedené barevnými majiteli. Pochází to buď z latiny nebo z Orientu.
Doplňuji:
A nemá to s Cikány nic společného. Lidé z Malty, Itálie či Libanonu by tomu hned rozumněli.

Rudík 12

Je to jiný (a hanlivý )název pro Roma, ale je to nadávka a neříká se to.