Avatar uživatele
EKSOT123

Kde se vzalo, nebo znamená něco psí jméno „Punťa“?

Znáte Nějakého Punťu?, my jsme ho taky mívali(a ještě Bobka). Je to staré jméno?
Vím jen, že má svátek 3. března (Tak tohle je už úplně šílené, jakoby nestačily ty šílenosti s psími salóny apod.)
https://www.na­planuj-to.cz/psi-jmena/index.php

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1532 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Punťa je staré psí jméno, pamatuji se, že se tak jmenovali menší psí, stejně jako Voříšek byla „nečistá“ rasa.

Zvířecí jména jsou vysvětlena v bakalářské práci Kláry Šafusové z FF UM Brno

https://is.mu­ni.cz/th/px6s8­/Bakalarska_pra­ce.txt

Autorka uvádí, že jména pro psy podle velikosti jsou např. Punťa, Pantoflíček.

Vycházím z tohoto pojmenování podle velikosti, významu základních slov. a Etymologického slovníku J. Rejzka.

1. Třeba zkomolením ze slova špunt – zátka , jinak něco malého – užívá se i přeneseně pro dítě. Rovněž toto slovo pochází z latiny, pak se dostalo do italštiny, odtud do němčiny a pak k nám.

Jeden z významu podsts. Jména špunt.

2. Nebo stejný původ jako špunt má slovo puntík, dříve i punktík, punkt., puńkt . K nám se slovo dostalo z latiny přes němčinu. – význam bod, tedy něco malého. Rovněž puntík je expresívní pojmenování pro malé dítě.

Kdo ale jména přenesením z pojmenování pro dítě upravil a použil pro psa, se zřejmě nedovíme.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

No, Punťa už opravdu není moderní. Už se žádný pes neválí ve slepičincích, aby vypadal jako pardál. Boba jsem měl, ale zklamal mě. Zdaleka nezpíval tak dobře, jako Bob Marley.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Takže, ač je to komické, tak jméno Punťa má společný původ s Fiatem Punto (menší auto, punto = bod).

před 1531 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ano, jenže když se objevil malý pejsek Puňta, auto bylo ještě v někde „na houbách“.

před 1531 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Klikla jsem, ale používá se i jméno Punťa. Zřejmě je to opět slovo oblastní.

před 1531 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek