quentos

Kde se vzalo hovorové označení pro burana a hospodského povaleče „řepák“?

Má to co do činění s městskou částí Praha-Řepy či s řepákem – zeleninou z čeledi brukvovitých?

Nejlepší odpověď
BEAES

U nás se tak říká nevychovaným, nemoderním mužům.
Buran je hrubián, neotesanec, křupan, neomalenec, ale i silný stepní vítr, tak asi podle něho.

Další odpovědi
anonym

Řepák,řeporyj – znám to jako hanlivé označení pro venkovany.
Oni mají určitě něco podobného pro obyvatele měst.

anonym

U nás se takovým týpkům říká tuřín,že by ta zelenina?Ještě se jim taky říká lopata,santus,mrkew­.(dvojité w není chybou)

dagry

Tak slovo „řepák“ jsem slyšela prvně na Jižní Moravě konkrétně na Břeclavsku a byl tím myšlen nůž na řepu, prostě řepák 🙂

hanulka11

já našla,že řepák je hospodský šejdíř…
a pak jen ,že to je stroj na krouhání řepy
jinak jsem to ani neslyšela…