štamgast

Kde se vzali zkomoleniny kriv a dišť?

Kdesi jsem to zaslechl a docela se smál.
Doplňuji:
Já si dokůžu domyslit co to znamená ale šlo mi o to kde se to vzalo.

Nejlepší odpověď
annas

To nejsou zkomoleniny, ale slova, která patří do hanáčtiny. Souvisí to s hláskovými změnami jazyka, která neproběhly v praslovanštině či staročeštině na celém území, ale jen v určité oblasti.

Kriv = krev, dišť = dešť.

Další odpovědi
arygnoc

len pre zaujímavosť:

presne tieto slová patria i do východniarskeho nárečia (východné slovensko):
kriv – krv
dišť – dážď