Gestas

Kde se vzal tázací dovětek „ju?“?

Myslím takové to „Seženeš mi na něho kontakt, ju?“.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o částici, která se někde používá jako „ju“, jinde „jo“ (z německého ja = ano) a spisovně „ano“.

Význam: souhlas, dotvrzení něčeho, žádost, začátek věty, zesílení atd.

Přijdete, že ano – jo – ju? Tazatel touto otázku očekává souhlas, ujišťuje se atd.

Nejde v pravém slova smyslu (významově) o otázku, ale o jakési rozvažování, zvolání, pocit nejistoty, dovětek. atd. Ne vždy je bez odpovědi.

Kde se dovětek vzal? Těžko říct. Všechny jazykové jevy neznají autora.

Řečnická otázka – tu totiž nejčastěji používají řečníci, neočekávají odpověď, protože ji posluchači znají.

Další odpovědi
ReHu

Asi to mnohým přijde jako milé slůvko místo slova jo nebo ano, mně ale šíleně irituje.
Stejně jako loučení slovy pá pá.

Jentakováoby

Jen to, jako když v angličtině někdo řekne „OK“
Zítra se domluvíme, ju?
Pošlu ti to v příštím dopise, ju?
Nezapomeň to koupit, ju?

Jentakováoby

Jen to, jako když v angličtině někdo řekne „OK“
Zítra se domluvíme, ju?
Pošlu ti to v příštím dopise, ju?
Nezapomeň to koupit, ju?

Jentakováoby

Jen to, jako když v angličtině někdo řekne „OK“
Zítra se domluvíme, ju?
Pošlu ti to v příštím dopise, ju?
Nezapomeň to koupit, ju?

Jentakováoby

Jen to, jako když v angličtině někdo řekne „OK“
Zítra se domluvíme, ju?
Pošlu ti to v příštím dopise, ju?
Nezapomeň to koupit, ju?

Jentakováoby

Nesnáším, když to někdo mi říká.. Ztrácím respekt.