Agneta

Kde se vzal zvyk předávání dárků na vánoce ?

Berete automaticky, že dárky k vánocům patří?

Nejlepší odpověď
annas

Díky za otázku. Shodou okolností jsem včera narazila na podobný dotaz a vysvětlení k němu v MF Dnes. Do tajemství vánoční nadílky zasvětil čtenáře Lukáš Hron. Něco jsem převzala z dvoustránkového článku, upravila a dodala něco vlastního.

Tradice dárků souvisí ser třemi králi, kteří obdarovali narozeného Ježíše. Dary nebudu zmiňovat, jsou dostatečně známé.

„Ale stoprocentně je nadělování darů spojeno se 13. stoletím, kdy podle jistých záznamů panovník obdaroval svou ženu prstenem“, píše autor.

Dárky pod stromečkem? Objevily se až v době reformace. V lidovém prostředí se zcela jistě nenadělovaly takové dárky jako v nedávné minulosti či současnosti. Tehdy to bylo cokoliv, co sloužilo dítěti ke každodenním potřebám. Dárky se rozdávaly i koledníkům, kteří chodili dům od domu, a přáli Štědrý večer. Dostali ovoce, pečivo, sladkosti, někdy peníze, které umožnily těm chudším přežít. Prostí sedláci neobdarovávali jen koledníky, ale i zvířata .." kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,​, ​hrachu jeho družce​ … " – ​.​z kterého díla jsem citovala, poznáte sami.

Jak šel čas, tak se měnily i dárky. Nikdy dřív nedostávaly děti tolik dárků jako v současnosti. Jindy stačila hezká knížka a jiné drobnosti, dnes je třeba málo zájezd do Karibiku…

Autor připomkínu ještě dobu socialismu jíž jsem zažila. Komunisté se snažili komunisté „zliíkvidovat“ vánoční zvyky, ale potlačit i duchovní aspekt svátků. Sice ruský Děda Mráz Ježíška nevyštípal, ale duchovní aspekt Vánoc se zřejmě zcela nevrátil. Oslavy se u většiny lidí zvrhl na honičku za dárky, na fronty u pokladem. S tím spojený stres. Atmosféru blížících se svátků připomínají hlasitě hrající reproduktory s pí, občas proložené reklamami – vše rve uši.

K Vánocům dárky patří. Kdo prý neobdaruje někoho jiného, tak zchudne, tvrdí tradice.

Vájnoce slaví křesťané, ale domnívám se , že nekřesťané je mohu brát třeba jako oslavu slunovratu, příležitost setkat se s příbuznými, přáteli , předat dárky a způsobit radost těm, které mají rádi. Je však nutné dárky vybírat, protože chci někoho potěšit, nikoliv shánět, protože musím. Jedině v prvním případě je radost dvojnásobná.

Jsou i tací, kteří Vánoce z různých důvodů neslaví, i když možná i jejich duše touží po tom, aby to bylo jinak … ​ Pro každého znamenají Vánoce totiž něco jiného …
Doplňuji:
Když vložila Agneta otázku, dívala jsem se do archívu, bohužel špatně.

Informace z článku, které jsem vložila a doplnila, jsou jiné, aktuální, je jich mnohem víc než v minulosti.

Je vidět, že za 3 roky od vložení otázky a odpovědi se objevuje i jiný pohled na tajemství vánoční nadílky.
Poslední věta platí stále:
„Ovšem lidové tradice způsobily, že ani čas, ani osoba dárce není v Evropě vůbec jednotná.“

víc diskuse

Další odpovědi
anonym

Cituji z odpovědi která byla vložena před 1117 dny :

annas

Zvyk dávání dárků o Vánocích je v křesťanské tradici napodobením Boží štědrosti, která lidem dala svého syna, aby ho vykoupil.

Jak to bylo doopravdy, se už nejspíše nedozvíme. Ví se, že vánoční obdarovávání patřilo již ke středověkým zvyklostem. Dávání dárků bylo z důvodu upevňování vzájemných vztahů. Lidé věřili, že tyto dárky mají magickou moc. Vůbec poprvé si pod stromečkem rozbalila své dárky budoucí anglická královna Viktorie v devatenáctém století.

Ovšem lidové tradice způsobily, že ani čas, ani osoba dárce není v Evropě vůbec jednotná.

Z různých zdrojů.

marci1

Dárky k vánocům patřily a patří.
„Dárky pod vánočním stromem měly a mají svou symboliku. Lidé si dávali dary již ve středověku o "svatých nocích.“ Toto darování mělo hluboký význam, lidé si tak upevňovali vzájemné vztahy a svazky s ostatními. Dárků se nevěnovalo mnoho, šlo spíše o drobnosti, které lidé často sami vyráběli, a spolu s věcí dávali i kus sebe.
Symbolika v dárcích ukrytá
Mladým lidem se nadělovala jablka jako symbol zdraví, síly a dlouhověkosti, ořechy a s nimi příslib moudrosti a zralosti nebo sladké perníčky vyjadřující radost a slast z mládí. Mládenci a panny dostávali také obvykle nějakou ozdobu. Dívkám se věnovaly náramky s tyrkysy nebo bílými perlami symbolizujícími jejich čistotu, nevinnost a poslušnost k rodičům.
Pokud byla rodina zámožnější, darovaly se zlaté řetízky nebo náramky. V opačném případě byly tyto ozdoby pouze pozlacené. Dospělí si věnovali víno v lahvích, sladkosti a ovoce, které symbolizovaly sladký život. Mezi další oblíbené dárky, které vyjadřovaly slávu, štěstí a krásné chvíle, patřily voňavky či vonné masti. 🙂

Zdroj: http://www.top­zine.cz/histo­rie-vanocnich-darku-vse-odstartoval-jeden-bohaty-sirotek