Damiana

Kde se vzal výraz „to se nechá“?

Je to děsné. Často slyším – bohužel stále více i v médiích – používání výrazu „to se nechá…“, namísto – to můžete, to půjde, to se dá, to lze. Je příšerné, že ze sebe někdo vypustí například toto: Nemáte destilovanou vodu? Nevadí, ta se nechá nahradit i obyčejnou.
Kde se tenhle mluvnický paskvil vzal?

Nejlepší odpověď
annas

Souhlasím s vámi. Spojení mně rovněž rve uši. Můj kolega pochází z Pardubicka a tento výraz používá.
Zajímal mě původ, protože tvar je uvedený i ve slovníku jako neosobní vyjádření – lze, je možno, dá se, jak jste se zmínila.

Staročeských významů slovesa nechati se, nechati sebe je několik. Jedině snad význam, že mně na tom nezáleží. Není destilovaná voda, nevadí, nechá se nahradit … Určitě souvisí s regionální tradící.
Nevím, kde bydlite, proto vás toto spojení udivuje stejně jako mě. Z jiné oblasti by někteří nechápali některé naše (jsem z Moravy) výrazy.
A přece „je to o názorech“ … rovněž otřesné spojení…

Další odpovědi
briketka10

taky jsem to nikdy neslyšela, slýchávám jen „to dám“ od mého synovce každý den..

verunka483

asi jsem divná ale nikdy jsem to neslyšela :D