Marunka2

Kde se vzal výraz kokino, kokinko?

U nás tak říkáme „bombonům“, ale z čeho může vzniknout tak zajímavé slovo pro cukrovinku?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď z ÚJČ AV ČR:
Ve většině dostupných slovníků a příruček ani v archivních materiálech etymologického a dialektologického oddělení v Brně není výraz kokino/kokíno/ko­kina atp. vůbec doložen. Zaznamenává ho jedině Slovník nespisovné češtiny, který u něj uvádí význam ,bonbon‘ a označuje jej za výraz ostravský. Bezpečně však víme, že daný výraz je známý a běžně používaný i na Valašsku, Slovácku, v Brně a jistě i jinde na Moravě (data o jeho přesnějším rozšíření však nejsou k dispozici). Rozhodně tedy nejde o výraz pouze ostravský (ani slangový), ale zřejmě o moravismus, tj. prostředek rozšířený a běžně používaný na území Moravy (na rozdíl od území Čech, kde je neznámý). Jeho význam je s největší pravděpodobností pro většinu uživatel širší než jen ,bonbon'; většinou – jak sama uvádíte – znamená obecně ,sladkost‘. Ne zcela jasný je i jeho původ. Podle hypotézy brněnských kolegů by mohlo jít o expresivní zdrobnělinu základního tvaru koko, který souvisí s dětskou výslovností slova čoko od čokoláda.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:SXQBtSZfu­A0J:www.ujc.cas­.cz/oddeleni/in­dex.php%3Fpage%3Ddo­taz_tydne+p%C5%AF­vod+slova+koki­no&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz&source=www­.google.cz

Další odpovědi
hanulka11

myslím, že to je zkomoleno jak děti mluví čoko -koko
syn zase říkal kakuška -nevím kde to vzal ,prostě si to děti zkomolí podle svého …jak se jim to dobře říká