quentos

Kde se vzal poslední dobou ten blbý zvyk, psát nejprve příjmení a pak teprve křestní jméno?

A to i mimo abecední seznamy a úřednosti, kde je to nutné? Poslední dobou se to tu nějak rozmáhá a bije to do vočí :{(> odjakživa to tak psali leda v Maďarsku a Maďaři s tím byli ojedinělí…
Doplňuji:
P.T.: Šel jsem do první třídy ve stejný rok jako Vy, a mě to teda neučili…

Nejlepší odpověď
led

Tento spôsob zápisu priezvisko meno vznikol ako potreba pre rýchlejšie operácie so zoznamami (nielen počítačové). Najprv so vyhľadávalo podľa priezviska, potom mena, atď.
Tento spôsob se neskôr dostal aj do bežného života. Je síce pravda, že oficiálny zápis je meno priezvisko, ale v záznamoch je to naopak.

Další odpovědi
annas

Quentosi, zkuste si pročíst článek Ignát Herrmann či Herrmann Ignát?

Teď jsem si uvědomila, že tento problém se řešil již v roce 1924.
Nevím, zda jste četl knihu K. Poláčka Dům na předměstí, kde se majitel domu podepisoval Faktor Jan – obrácené pořadí autor hodnotí jako nadřazenost, namyšlenost …

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1107

tom004

Dobré ráno.Myslím si,že těch „blbismů“,je podstatně víc.Ne nadarmo se říká,„dej blbovi funkci,a vymyslí nové lejstro,nebo vydá nesmyslnou vyhlášku“.K tomuto nesmyslu přidám ještě jeden,a to používání příjmení u žen,bez přípony -ová.Například -Monika Veselý-,tak z toho mi skřípe v uších.Čeština a slovenština jsou nádherné,a „barevné“ jazyky,tak proč je neustálými,nes­mysly,omlouvám se,prznit.

Valky

To je zajímavá otázka! Také tento „zvyk“ nesnáším! Je to pro mě matoucí, hlavně u lidí, kteří mají příjmení typu křestního jména.. To potom člověk opravdu neví, na čem je.. Navíc mi to přijde nelogické a nepřirozené (Kromě abecedních seznamů atd…) … Řekla bych, že je to jen „móda“ a někomu se to prostě jen líbí… nebo chce být zajímavý… Kdo ví? :)

P.T.

V poslední době? Já si pamatuju, že mě to učili v první třídě (89 rok). Proč, to nevím…

quentos

Kerberus: ten článek je dokonalý, díky! Poláčkova kniha mě minula, díky rovněž za doporučení.