Avatar uživatele
quentos

Kde se vzal poslední dobou ten blbý zvyk, psát nejprve příjmení a pak teprve křestní jméno?

A to i mimo abecední seznamy a úřednosti, kde je to nutné? Poslední dobou se to tu nějak rozmáhá a bije to do vočí :{(> odjakživa to tak psali leda v Maďarsku a Maďaři s tím byli ojedinělí…
Doplňuji:
P.T.: Šel jsem do první třídy ve stejný rok jako Vy, a mě to teda neučili…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? anonym, led, iceT, Kerberus, tom004, Kubas11, suaeda, Valky před 4721 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Tento spôsob zápisu priezvisko meno vznikol ako potreba pre rýchlejšie operácie so zoznamami (nielen počítačové). Najprv so vyhľadávalo podľa priezviska, potom mena, atď.
Tento spôsob se neskôr dostal aj do bežného života. Je síce pravda, že oficiálny zápis je meno priezvisko, ale v záznamoch je to naopak.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Quentosi, zkuste si pročíst článek Ignát Herrmann či Herrmann Ignát?

Teď jsem si uvědomila, že tento problém se řešil již v roce 1924.
Nevím, zda jste četl knihu K. Poláčka Dům na předměstí, kde se majitel domu podepisoval Faktor Jan – obrácené pořadí autor hodnotí jako nadřazenost, namyšlenost …

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1107

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Dobré ráno.Myslím si,že těch „blbismů“,je podstatně víc.Ne nadarmo se říká,„dej blbovi funkci,a vymyslí nové lejstro,nebo vydá nesmyslnou vyhlášku“.K tomuto nesmyslu přidám ještě jeden,a to používání příjmení u žen,bez přípony -ová.Například -Monika Veselý-,tak z toho mi skřípe v uších.Čeština a slovenština jsou nádherné,a „barevné“ jazyky,tak proč je neustálými,nes­mysly,omlouvám se,prznit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Valky

To je zajímavá otázka! Také tento „zvyk“ nesnáším! Je to pro mě matoucí, hlavně u lidí, kteří mají příjmení typu křestního jména.. To potom člověk opravdu neví, na čem je.. Navíc mi to přijde nelogické a nepřirozené (Kromě abecedních seznamů atd…) … Řekla bych, že je to jen „móda“ a někomu se to prostě jen líbí… nebo chce být zajímavý… Kdo ví? :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
P.T.

V poslední době? Já si pamatuju, že mě to učili v první třídě (89 rok). Proč, to nevím…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

Kerberus: ten článek je dokonalý, díky! Poláčkova kniha mě minula, díky rovněž za doporučení.

před 4718 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek