Frogman

Kde se vzal pojem „slepice“ pro označení samice kura domácího?

Nejlepší odpověď
annas

V minulosti jsem vložila otázku
Jak spolu souvisí pojmenování slepice a slepého střeva?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-spolu-souvisi-pojmenovani-slepice-a-slepeho-streva

dědapetr napsal:

„název slepice, slípka, stč. slepicé je slovo známé už Josefu Jungmannovi, u kterého "je od mhourání očíma, jako slepý činívá“.

Slepice tedy pochází od slova slepý, protože slepice za šera nevidí. Slepicím totiž v jejich zrakovém ústrojí chybí zrakový purpur, tzv. rhodopsin.

Výraz slepý je praslovanský a všeslovanský – slep´. Podle Etymologického slovníku jazyka českého (V.Machek . Praha : LN 1997),slép´ znamenalo slabý na zrak (tento obrat je běžný v češtině, tedy slabozraký), ale později bylo rozšířeno ve významu na úplnou slepotu."

Uvedl tento zdroj
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-slova-slepice

Další odpovědi
quentos

Slovo pochází od příd. jm. slepý – pochází prý od toho, že slepice za šera nevidí. (J. Rejzek – „Český etymologický slovník“, s. 611)

briketka: nadbytečná mezera před dvojtečkou – a ta byla Tvoje, nikoli autorů článku…

briketka10

Kur domácí

Všechna plemena kura domácího (Gallus gallus f. domestica, známého také pod častějším označením slepice) pocházejí pravděpodobně z kura bankivského (Gallus gallus). Tento lesní pták žije dodnes divoce v oblasti jihovýchodní Asie. Zde také došlo k jeho zdomácnění.
Zdroj: http://slepice­.info/kur-domaci

quentosi

Mohu se Tě jen zeptat co si opravoval v mé odpovědi, že to trvalo
téměř jednu hodinu? Já jsem ji okopírovala z toho článku a myslím,
že článek by měl být napsán dobře a bez chyb.

annas

Zkuste si pročíst odpověď v archivu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-spolu-souvisi-pojmenovani-slepice-a-slepeho-streva

Vložila jsem otázku
Jak spolu souvisí pojmenování slepice a slepého střeva?

briketka10

quentosi

Mohu se Tě jen zeptat co si opravoval v mé odpovědi, že to trvalo
téměř jednu hodinu? Já jsem ji okopírovala z toho článku a myslím,
že článek by měl být napsán dobře a bez chyb.

quentos

… nevím, kde jsi vzala tu jednu hodinu :{D> v době Tvé odpovědi jsem na Odpovědích jednoduše ještě nebyl, až v těch 0:40
Nikdo Ti nikdy nezaručí, že nějaký článek je napsán bez chyb (vědci z nehumantních oborů občas nejsou na češtinu zrovna lumeni), nicméně ta opravená chyba byla Tvoje – a sice nadbytečná mezera před dvojtečkou.

briketka10

Z jedné mezery by se zhroutil svět.