JájsemRaibek

Kde se vezme to šumění v nápoji a kam se zase ztratí?

Pokud zahrkám uzavřenou lahví s limonádou a následně ji otevřu, obsah láhve mi vyšumí – vyteče. Kde se vezme to šumění?
Jasný chápu kysličník, ale pokud lahev nechám po zahrkání nějakou dobu v klidu a pak ji otevřu, nic nevyšumí. Kam se tedy to šumění ztratí?

Odpovědi
Lukes888

Říká se tomu ustálení tlaku…

Kepler

CO2 je v nápoji rozpuštěný pod tlakem a celkem ochotně se z něj uvolňuje. Pokud ponecháme flašku delší dobu v klidu, zase se v nápoji rozpustí.

Edison

Při zahrkání se z kapaliny část rozpoštěného CO2 uvolní. Nikdy ne všechno, ale hodně. Ta pak vyšumí při otevření. Po zavření se zase značná část zbytku rozpustí v kapalině. Po opětovném zahrkání se zase značná část zbytku CO2 uvolní z kapaliny a při otevření unikne z nádoby se zašuměním. A tak pořád dokud nějaké to CO2 zbývá. Celá soustava se snaží si udržovat energii. Lze si také povšimnout, že prudkým snížením tlaku – vypuštěním CO2 z lahve klesne teplota kapaliny. Skladujete-li takovou limonádu těsně kolem bodu mrazu, vlivem tlaku a přítomností CO2 taková limo nezmrzne. Ovšem zahrkejte a otevřte lahev a pozorujte, co se stane.

Lamalam

Ty máš ale starosti. Mě by spíš zajímalo, odkud se bere to šumění (hučení) v hlavě, které nastává po některých nápojích.