annas

Kde se u nás vzal pták bažant?

Jak vzniklo jeho pojmenování? Jaké další významy má toto slovo? Jak souvisí s ptákem bažantem?

Nejlepší odpověď
vagra

Zbývá mi jenom doplnit,jak ke svému jménu přišel.
Pro vysvětlení původu jeho pojmenování dobré vědět, že tento pták není v naší, ani v evropské či americké přírodě původní, že ho někdy v 5. století před Kristem objevili staří Řekové v dnešní Gruzii, na území, kterému se tehdy říkalo Kolchoi, což my si počešťujeme na Kolchida.
Tam bylo město, vlastně hlavní město, a také řeka, kterým staří Řekové říkali jedním pojmenováním Fásis. Řeku samozřejmě, ale i město v dnešní Gruzii najdeme, jenže pod dvěma jmény. Město, kterému staří Řekové říkali Fásis, se dnes jmenuje Poti a řeku starořeckým jménem Fásis dnes známe pod názvem Rioni. A podle řeky Fásis, eventuálně města Fasis, byl řecky pojmenován onen krásný a chutný pták, který odtud pocházel; říkalo se mu fasianós. Toto pojmenování pak přešlo do latiny v podobě fasianus a odtud do středohornoněmčiny jako fasant, což naši předkové raději vyslovovali v podobě bažant.

Zdroj: Zkráceno-http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/205810

Další odpovědi
kapka

Pochází z Asie http://www.zo­opraha.cz/cs/na­piste-nam/poradna-pro-chovatele/bazanti

zde vysvětlen původ slova a slangové výrazy http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/205810

stručně: slovo bažant pochází ze slova fasant, více v uvedeném článku

no nic, Vagra našel článek také, takže zase s křížkem po funuse…

iceT

Nevim jak souvisi,ale dalsim bazantem je takova nadobka,do ktere pacient kona malou potrebu,kdyz nemuze sam dojit na wc,treba po uraze.

hanulka11

Bažant- Znázorňuje královskou důstojnost, dobrý osud a krásu.
Původně asijský druh hrabavého ptáka, který obývá již několik století naše louky a pole.

bažant -také voják který nastoupí voj. službu
bažant – nádoba na močení pro muže v lékařství