Radomír.cz

Kde se těží mangan? V lomech?

Mangan

Nejlepší odpověď
Drap

Většinou v povrchových lomech pomocí bagrů a rýpadel. Více se možná dozvíš zde :
http://www.gweb­.cz/clanky/cla­nek-51/

Další odpovědi
www

Ano. „V přírodě se mangan vyskytuje
prakticky vždy současně s rudami
železa. Hlavním minerálem
manganu je pyroluzit (burel)
MnO2, další významnější nerosty..“
Více viz zdroj.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Mangan

Emefej

Hlavními zdroji manganu jsou pyroluzit, braunit, rhodochrozit a hausmanit. Braunit tvoří sedimentární vrstvy a teží se výhradně povrchovým způsobem. Ostatní rudy se vyskytují v různých typech ložisek a těží se zejména v povrchových dolech, omezeně i hlubinnou těžbou.

Lamalam

Pro zajímavost: velké zásoby manganu ve formě rhodochrozitu jsou i na území ČR. V okolí Opatovic jsou na odkališti bývalé úpravny železné rudy deponovány zásoby v celkové výši téměř 150 Mt čistého kovu.