(O_o)

Kde se těží kámen na dlažební kostky používané na pražských chodnících? Víte i o zdrojích kamene pro jiná česká města?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Nejvíc kostek se v současnosti vozí z Polska, protože to umějí udělat tak levně, že se i transport vyplatí. Záleží ale na požadavcích daného města, jaký kámen nakoupí. Jestli cizinu, nebo místní. Na severu je hodně rozšířená krásná Liberecká žula, kvůli svému vzhledu přezdívaná „Liberecká tlačenka“ (viz odkaz níže). Z ní bylo myslím Stalinovo sousoší a je z ní dlážděmé metro na Florenci a ještě několika stanicích. Ale to už mluvím o dlažbě, ne o kostkách. Liberecká spíš vynikne na větší dlažbě, než na malých kostkách. Plno lomů je také už zavřených, velmi zvláštní byla třeba liberecká z Rudolfova. Na netu najdeš české žuly, něco třeba zde http://www.ce­zula.cz/cs/ga­lerie-materialu-/ceske-zuly
Ale tam nejsou zdaleka všechny (po najetí kurzorem na vzorek se ukáže lokalita).

Další odpovědi
Drap

Dnes už nejde hovořit o konkrétním lomu pro konkretní města. Lomů je celá řada a ve většině se mimo jiné zpracovává kámen i na dlažební kostky, pokud je tedy pro ně vhodný materiál. Většina žulových kostek pochází v současné době z oblasti Jeseníků.