Avatar uživatele
paul1

Kde se tady vzalo tolik vody?

V minulosti byla naše planeta rozžhavená kulička. V takových podmínkách nemohla na zemi existovat ani kapka vody. Teď tvoří voda 70% povrchu země, kolik % je to na objemu netuším, ale bude to vysoké číslo. Myslím tím poměr vody a pevniny v průřezu povrchem např. do hloubky 10 km. Na povrchu je vody hodně, tvoří ji 4 oceány, desítky moří, stovky řek a jezer. Nějaká voda se k nám v minulosti postupně dostávala kometami z vesmíru, teď asi nic, nebo jen mizivé %.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 23 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

Někdy mám dojem, že je voda entita, která si Zemi jen přisvojila. Pak si vytvořila podmínky k vlastnímu přenosu, komunikaci... Faunu a floru, které mimo jiné dokáží zvuky a nakonec i nás, kteří dokonce mluvíme. I tak se může dorozumívat voda. Neznám geniálnější způsob komunikace, než právě vodou. Řízneš se do prstu, opláchneš nad umyvadlem a už zanedlouho tvé nitro znají tvorové oceánu. Třeba. Pokud jsou částečně z vody. Tohle vše dokáže jen voda. No uvaž, není tohle zázrak, po kterých lidstvo tak prahne? Škoda, že lidé zpravidla nedokáží více naslouchat, neboť jsou příliš hluční. 🤷‍♂️

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

JJ, je to jak píšeš. Poté, co Země po období hadaika vychladla natolik, že byla možná kapalná existence vodního obalu k nám naprostá většina vody přilétla ve formě kometárního ledu.

Musíš si ale uvědomit, že to je asi 4 miliardy let naz5 jednak a druhak, že v té době byla naše soustava stále ještě plná "smetí" (převážně ledové komety a asteroidy - pozůstatky původní pramlhoviny). K dnešnímu "vyluxovanému" stavu se tedy dospělo za celkem dlouhou dobu. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

To, že byla Země roztavená neznamená, že tu nemohla být voda. Jen zůstala v podobě páry v atmosféře. Dále kyslík je vázán třeba i v horninách. Vodík - tam si nejsem moc jist

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paul1

Pro "zjentek": A ještě prý voda má i paměť.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí