paul1

Kde se tady vzalo tolik vody?

V minulosti byla naše planeta rozžhavená kulička. V takových podmínkách nemohla na zemi existovat ani kapka vody. Teď tvoří voda 70% povrchu země, kolik % je to na objemu netuším, ale bude to vysoké číslo. Myslím tím poměr vody a pevniny v průřezu povrchem např. do hloubky 10 km. Na povrchu je vody hodně, tvoří ji 4 oceány, desítky moří, stovky řek a jezer. Nějaká voda se k nám v minulosti postupně dostávala kometami z vesmíru, teď asi nic, nebo jen mizivé %.

Nejlepší odpověď
zjentek

Někdy mám dojem, že je voda entita, která si Zemi jen přisvojila. Pak si vytvořila podmínky k vlastnímu přenosu, komunikaci… Faunu a floru, které mimo jiné dokáží zvuky a nakonec i nás, kteří dokonce mluvíme. I tak se může dorozumívat voda. Neznám geniálnější způsob komunikace, než právě vodou. Řízneš se do prstu, opláchneš nad umyvadlem a už zanedlouho tvé nitro znají tvorové oceánu. Třeba. Pokud jsou částečně z vody. Tohle vše dokáže jen voda. No uvaž, není tohle zázrak, po kterých lidstvo tak prahne? Škoda, že lidé zpravidla nedokáží více naslouchat, neboť jsou příliš hluční. 🤷‍♂️

Další odpovědi
aliendrone

JJ, je to jak píšeš. Poté, co Země po období hadaika vychladla natolik, že byla možná kapalná existence vodního obalu k nám naprostá většina vody přilétla ve formě kometárního ledu.

Musíš si ale uvědomit, že to je asi 4 miliardy let naz5 jednak a druhak, že v té době byla naše soustava stále ještě plná „smetí“ (převážně ledové komety a asteroidy – pozůstatky původní pramlhoviny). K dnešnímu „vyluxovanému“ stavu se tedy dospělo za celkem dlouhou dobu. :)

Dochy

To, že byla Země roztavená neznamená, že tu nemohla být voda. Jen zůstala v podobě páry v atmosféře. Dále kyslík je vázán třeba i v horninách. Vodík – tam si nejsem moc jist

paul1

Pro „zjentek“: A ještě prý voda má i paměť.