Kepler

Kde se původně měl odehrávat příběh Robinsona Crusoe?

Teď to běželo v TV, na ostrově rostl bambus, domorodci byli černí a měli nos propíchlý na způsob Papuánců. Takže jsem z toho tak nějak vedle sebe. Já myslel, že to snad bylo někde v Karibiku? Nebo to v románových předlohách Defoe a Plevy nebylo nijak definováno?

Nejlepší odpověď
annas

Defoa inspiroval skutečný příběh skotského námořníka Alexandru Selkirka.

"Selkirk byl roku 1704 na vlastní žádost vysazen z lodi. Ostrov v Tichém oceáně, na kterém prožil čtyři roky a čtyři měsíce, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie, dnes nese jméno Ostrov Robinsona Crusoe, patří státu Chile a má poměrně chladné klima, takže se na jeho pobřeží vyskytují lachtani a tučňáci.

Oproti tomu Defoeův Robinson Crusoe ztroskotá při pobřeží Brazílie, jeho ostrov leží v Atlantiku a má tropické klima (žijí na něm papoušci, rostou tropické ovocné stromy). Kanibalové, kteří v románu vystupují, mají předobraz v indiánských kmenech Karibů z Malých Antil a Tupinambů z pobřeží Brazílie, jejichž kanibalské obřady popsali v 16. a 17. stol. očití svědkové, např. Němec Hans Staden nebo francouzský misionář Jean de Léry."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Robinson_Cru­soe

Filmové zpracování – jeden film se natáčel v Mexiku, druhý v Nové Guineji,.

Více v odkazu

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1006686933-robinson-crusoe/29938142480/