Veruš,)

Kde se obilí prosívalo?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl/a/ jste, které období vás zajímá.
Čištění obilí
polovina 19. století – ve všech sociálních vrstvách

  • mlátičky, čistící mlýnky
  • odstranění nežádoucích příměsí pomocí dřevěných lopat ( = vějačky) vátím, také pomocí ouhrabečnicí =

proutěné síto, kde se obilí prosívalo
čistící mlýnky = fukary, fukry – průvan pomocí dřevěného kola, hodně typů

  • při spojení čistících mlýnků se zařízením pro výmlat obilí vznikla mlátička, po spojení mlátičky a žacího stroje

vznikl kombajn

  • po celou 2. polovinu 19. století a někdy ve 20. století pronikání do nižších vrstev.

Další informace – viz
https://docs.go­ogle.com/viewer?a=v&q=ca­che:tamh3XSXeN­kJ:www.primat­.cz/utb-ft/predmety/an­tropologie-tradicni-vesnice-2-q2751/asku2-m53117/downlo­ad/+Kde+se+obil%C3%AD+pr­os%C3%ADvalo?&hl=cs&gl­=cz&pid=bl&srcid=AD­GEEShm6-1Nr1lSpAhH0crplxSz_gY­L64d1SiwIcnFzu228W7O­Llsj9G7d4M5SWsfHcTpO2NsAR­Sv79oG5Lp1J-rFmRlWxeO7gPgBSgDlqF­c2Rq_w2xYUjI5JpJZs-Dj2Qa9EZvXxNj&sig=A­HIEtbToqLxe5k5KSC-Ul5qbgpNm2N4vCQ