Petr87

Kde se nachází uranová ruda?

Dobrý den. Lze někde na našem území najít smolinec na povrchu nebo se tento nerost nachází pouze v hlubších částech zemské kůry? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Kdyby tady byli pamětníci, kteří pracovali za trest v uranových dolech, věděli by to přesně. Já vím, že se nachází na Jáchymovsku a u Žďáru nad S. a v Příbrami.

Jak říká Drap. U nás jsou (byly)pouze hlubinné doly.

Další odpovědi
Drap

Na našem ůzemí neni žádná lokalita kde by šlo těžit povrchově.

Lamalam

Občas se dají zbytky uranových nerostů najít na odvalech po bývalé těžbě, hlavní sběratelskou lokalitou je stále odval dolu Svornost v Jáchymově. Nešlo jenom o smolinec, ten převažoval v Jáchymově, na ostatních nalezištích se těžil zejména coffinit, torbernit a ningyoit . Ale nejlepší kousky už sběratelé dávno vybrali. Uran se u nás těžil zejména hlubiným způsobem (celkem 550 těžebních jam), ale probíhala i povrchová těžba v celkem 16 povrchových dolech (Hájek u Ostrova, Drmoul). Ve Stráži se těžilo hlubinou metodou, ale hlavně se těžilo hydrochemickým vyluhováním z povrchu. O těžbě v Jáchymově vice zde http://www.prvky­.com/tezba-uranu.html, o těžbě ve Stráži vic zde http://www.prvky­.com/hydroche­micka-tezba.html

Emefej

Sbírku minerálů uranu tvořím skoro 50 let, takže jenom stručně:

Pokud ti jde konkrétně o smolinec, tak jde o typický minerál hydrotermálního původu, který se vyskytuje zejména v cementační zóně ložiska. Jeho přirozený povrchový a podpovrchový výskyt je vzácný. Všechny naše přirozené povrchové rudní výskyty byly vysbírány při uranové prospekci už v polovině padesátých let. Šance na nález je prakticky nulová.

Větší šance na nález je na odvalech po těžbě. Bohužel odvaly po produkční těžbě byly sběrateli a zejména „sběrateli překupníky“ zcela vybrány. Mnohem lepším nalezištěm jsou odvaly po průzkumné težbě, ty nejsou tak dobře zmapovány, a možnost zajímavého nálezu je o trochu vyšší.

Pokud ti jde i o další uranové minerály, tak nečastěji narazíš na coffinit a torbernit. Na našem území je přes 150 lokalit s výskytem různých nerostů uranu.

Drap a barbakan se mýlí. I u nás se uran těžil povrchově. Např. lomy Hájek u Ostrova, Dyleň a Vítkov I u Tachova.

jáára

Však ve Stráži se těžilo povrchově!
Popráškovali pole něčím žlutým, to do sebe nabralo to co chtěli a pak se to sebralo. Moc o tom nevím, ale ta pole sem viděl. A řepka to nebyla.

Lamalam

Drap > nemáš pravdu.