leporela22

Kde se mám naučit opravářem?

seš ve 3 ročníku mechanik pro el pšístroje a zařízení ale ve škole nás učí pouze teorii to je jaké součástky zákony atd… A na praxích se pouze sestavujeme desky tet třeba zesilovač ale umím ho pouze podle dokumentace sestavit zkontrolovat jestli vše sedí ale nenaučil nás nidko chyby opravovat nevím kde a co jak měřit. A učit nás to už ani nebudou tak jestli není někde nějaký kurz nebo tak něco a na nastavbu nejdu.
Doplňuji:
Já vim že to třeba tak je ale co třeba když nám někdo dal proměřit motor nebo reproduktor a já nevím kde a co?

Nejlepší odpověď
anonym

No – co ti na tohle napsat???
To schema neslouží jen k tomu, aby´s věděl, kam kterou součástku ´připlesknout´ a připájet… Právě ona teorie …„je jaké součástky zákony atd“…) by ti měla říct, jak se ta která součástka v obvodu chová, jakou má funkci.
A potom takový obvod připojíš na napětí – a měříš a měříš, kde je jaké napětí (na základě schematu bys měl umět aspoň rámcově odhadnout, jaké hodnoty jsou pravděpodobné).
Pokud ses naučil jen např. osadit desku, moc radostnou pracovní budoucnost neočekávej, to automat udělá líp a levněji.
Doplňuji:
No – zrovna motor a reproduktor jsou naprosto triviální…
😉
Reproduktor má danou impedanci, tu změříš Ohmmetrem (jestli není např. přerušená nebo proražená cívka). Pak můžeš změřit ještě induktanci (ale proč?). Měření takových veličin, jako frekvenční rozsah či rezonanční frekvence už budou, patrně, ´kapku´ nad rámec znalostí běžného elektromechanika (taky to k ničemu nepotřebuje).
U motoru můžeš proměřit to, co u repráku (viz výše), jde také o cívky – jen si, případně, musíš dát pozor na zapojení (hvězda-trojúhelník). Pak můžeš proměřit např. rozběhový obvod a odrušovač (obvykle kapacitance). Případně soft start (nějaké odpory, kondíky, triak).
Co na tom vidíš složitého??

Další odpovědi
Dochy

Obávám se, že žádná lepší ofic. škola není. Je na Tobě abys vzal něco porouchaného a pokusil se najít závadu. Pokud se Ti to nepodaří, nebo nebudeš vědět co dál, pokus se najít někoho, kdo si troufne a komu bys mohl koukat přes rameno.
Doplňuji:
musíš si uvědomit v čem se šťouráš, jak by to mělo pracovat, a v případě že to nepracuje, tak podle odchylek od předpokládané funkce vymýšlet a prověřovat možné závady.
Pokud jde o motor (záleží jaký) pak první co bych udělal je zkusit otočit rukou hřídelí 😉, pak bych proměřil odpor jednotlivých vinutí (pokud je jich víc – pravděpodobně by měli být téměř stejné), pak izolační odpor proti kostře, pokud by bylo vše v pořádku, zkusil bych ho změřit za provozu… příkon a proudy…

Reproduktory: podobně. Odpor by měl korespondovat s udávanou impedancí, Pokud máš dva, je možné provést srovnávací měření.

Elektronika: Dost záleží na druhu a jaké informace máš. Kompletní plánek je výhodou, ale většinou je nedostupný. Pokud nefunguje vůbec, je první volbou napájecí část. Pokud funguje něco a něco ne, už musíš postupovat podle situace.

Bacha: Pokud se jedná o zařízení s vyšším než bezpečným napětím, chce to opravdu zvýšenou pozornost. Tipnul bych, že to zatím nebude nic pro Tebe. pokud byses do toho někdy pustil, měl bys mít po ruce někoho, kdo Ti v případě průšvihu pomůže (ideálně někoho s el.tech. kvalifikací)

mosoj

Protože elektronika byl můj koníček, tak vím že oprava elektroniky je její funkční sestavení od konce. Není lepší opravář než ten co dokáže zařízení sám postavit a oživit !!!

Mapel

To je otázka na školu. Základem je teorie a pokud to škola nedokáže spojit s praxí, tak je to špatný. Musí ti být jasná funkce základních obvodů a pak je dokážeš i opravit a změřit. Bez těchto základních znalostí ti praxe nic moc nedá.

Abych ti uvedl příklad. Od projektanta dostaneš výkres a teď ho realizuješ. Buď slepě a pak je sranda co vyjde, nebo u toho myslíš a najdeš v projektu chyby. Ty pak konzultuješ s projektantem, zda se nespletl. A mohu ti říci, že jsem neměl v ruce projekt, který bych nemusel konzultovat.

Takže tu teorii nutně potřebuješ a otázka praxe je pak jak kterou technologii realizovat.