bolak

Kde se dají najít takové ty komunistické veršovánky?

Jak se to vždycky vysílalo v televizi, kde na nějakým výročním sjezdu jakási mladá slečna nadšeně recitovala o tom, jak se v československé socialistické republice krásně žije, jakej je soudruh lenin frajer a co jsou kulaci za prevíta? Chtěl bych si připravit menší představení a odrecitovat pár kousků na nějaké větší rodinné oslavě, jestli mi rozumíte..

Jo, a maj tydlecty díla nějakej obecnej název pod kterým se dají najít na googlu?

Nejlepší odpověď
annas

Proletářská poezie to určitě není, to je poezie z 20. let minulého století.

Jinak socialistické verše o traktoristkách, kombajnérech vyšly v knížce do Antonína Brouska: Podivuhodní kouzelníci. Knížku mám doma, opravdu pobaví 🙂

PÍSNIČKA O TRAKTORISTCE
Parfémem pleť nevoní si,
neobléká drahé róby.
Prosté děvče v kombinéze
hrdinkou je naší doby.
atd.

Celkový odkaz na čítanku stalinismu

https://www.go­ogle.cz/search?q=%C4%8C%­C3%ADtanka+sta­linismu&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a#q=%C4%8C%C3­%ADtanka+stali­nismu&client=fi­refox-a&hs=sV4&rls=­org.mozilla:cs:of­ficial&psj=1&e­i=T33KUcrYCcax­tAbIg4CYDA&star­t=0&sa=N&bav=on­.2,or.r_qf.&bvm=bv­.48340889,d.Ym­s&fp=95abfefc646869cb&bi­w=992&bih=682

Některé básně
http://magazlin­.zln.cz/17/va­vrin17.htm

http://www.ces­kaliteratura.cz/fo­rum/hrichy.htm

http://zpravy­.idnes.cz/rude-karafiaty-a-spatna-poezie-to-je-u-nas-mezinarodni-den-zen-ptm-/kavarna.aspx?c=A100307­_102435_kavar­na_chu

Budovatelské básně

http://www.scri­tube.com/limba/ce­ha-slovaca/Budovatelsk-bsn64498.php

To Stalin lesy na pochod pošle,
řekám v pustině téct přikáže,
Stalin – soudruh, Stalin – vůdce,
Stalin – inženýr našich tužeb.

Další odpovědi
autacek

Zkus hledat pod pojmem „proletářská poezie“, však ty už si poradíš.
Doplňuji:
Tak ono je třeba se rozhodnout, jestli budu oslavovat Lenina, nebo Stalina, ale jinak souhlas s Annas, je vidět kdo se vyzná 😉

gagaga

ja se tu chechtam te pisnicce o te traktoristce .. :))
asi si pujdu koupit kombinezu ..

  • iv-

Damiana

Traktoristka nemá chybu. Škoda – pro bolaka:-) – že jsem to vyhodila, ale měla jsem doma v originálních deskách se znakem KSČ takové ty skvostné veršíky nejen k MDŽ, ale i ke Svátku práce, Vítěznému únoru apod. Byla jsem úspěšná recitátorka – jako Kvído – Lenin žil, Lenin žije, Lenin bude žít:-D)))
Teď mě ale napadá jen Hnízdovo:
Kde je ten, kdo nosil knír?
Válka není, všude mír!

gagaga

:))

annas

Fakt se člověk pobaví … 🙂