rtepp

Kde se dá sehnat rostlina vanilky.

Doplňuji:
A na moravě v okolí Přerova ?

Nejlepší odpověď
beer

Pravděpodobně a nejjednoduššeji na Aukru. Jinak ze Zahrada.cz:
vanilka
jekyll (494), 9.5.2007 12:17
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek
Vanilla planifolia je orchidej a to je problém.
Najprv vyjdite na balkon a popozerajte sa, či to okolo vás vypadá ako tropický prales v Guatemale. Ak nie, tak ju vonku pestovať nemožete.
Popisuje sa, že celoročne sa dá pestovať v izbe, ale nie na priamom svetle. Teda filtrované svetlo. Poda by mala byť veľmi lahká – cca 30%humus + 70% sopečné tufy al. perlit, mletá pemza a pod. Potrebuje samozrejme oporu, ideálne živú. Údajne je na to najlepšia Dracaena, po ktoréj sa vanilla bude tahať. K tomu časté rosenie a vyššia vlhkosť.
A teda je dobré mať tropický skleník. Práve preto som si ju v Droždíne nekúpil.
Kvitnúť by mala piaty až šiesty rok. A keď kvitne, tak to trvá jeden deň. V tom momente to treba opeliť štetcom a máte úrodu.
🙂

Týmto som nechcel nikoho odradiť od jej pestovania, možno sa vám bude dariť. Ale jednoduché to asi nebude.

Další odpovědi
dědapetr

Vanilka pravá: Vanilka pravá patří mezi orchideje a má tedy i podobné nároky na pěstování. Lze ji bez problémů pěstovat i v bytě.
http://www.zah­radnictvikruh­.cz/vanilka-prava-ean1353-skup02.php
Doplňuji:
Tady máš Olomouc,nic bližšího jsem nenašel,ale zkusit zahradnictví v okolí.
http://laelia­.cz/inshop/scrip­ts/shop.aspx?ac­tion=ViewTempla­te&Path=Contact

jendahun

Viděl jsem ji nedávno ve skleníku na Flóře v Olomouci.