Jose1f

Kde se bere teplo, které po miliony let rozžhavuje lávu sopek?

Čím blíže ke středu Země, tím vyšší je teplota. V obrovských hloubkách už je jen rozžhavená láva, magma. Země krouží kolem sluce miliony let ve vzduchoprázdném prostředí s teplotou blízkou absolutní nule. Jak to, že ještě nevychladla? Jak to, že v jejím středu je stále dost energie na to, aby sopky na jejím povrchu chrlily rozžhavenou lávu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Každá planeta má svůj zdroj energie. Zčásti jde o zbytkové teplo původní protoplanety, která se gravitací smršťovala do podoby žhavé koule polotekutých hornin. Zdrojem energie byla a je gravitace sama. Dnešní chladná zemská kůra má někde tloušťku jen 10 km. Dále za to může rozpad radioaktivních prvků (izotopů), které jsou součástí zemské masy. Jak známo z rozpadu U 235 vzniká obrovské množství energie. Ostatní radioizotopy nemají tak dramatické a intenzivní účinky, zato probíhají už miliardy let.

Další odpovědi
Klaproth

Kromě toho co napsal Kepler ještě část tepla třením. Pevný plášť rotuje jinou rychlostí než tekuté jádro.

Dochy

Proč ještě nevychladla, když na to měla tolik času? Kromě jiného (vlastní zdroje tepla) Ono těch cca 10km zemské kůry má trochu lepší izolační vlastnosti,než 10 cm polystyrenu na baráku a těch cca 6700km materiálu pod tím má trochu jinou tepelnou setrvačnost než 30 cm cihlová zeď na baráku.

Emefej

Zbytkové zteplo, radioaktivní rozpad, slapové tření, elektromagnetická indukce.