Kalinanna

Kde psát „se“?

Jak správně psát?

On běhá, se zeptá…
–nebo–
On běhá, zeptá se…

Nejlepší odpověď
quentos

V uvedeném příkladu platí druhá možnost (i když nevím, kdy bych tuto větu použil v praxi), ale obecné pravidlo není bohužel tak jednoduché. Více v odkazu. http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4688

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4688

Další odpovědi
annas

Otázku někdo nahlásil, i když jsem jen vysvětlila, že zvratné „se“ je příklonka. Souvisí ss slovním přízvukem ve větě.

Z toho vyplývá, že příklonky jsou nepřízvučná slova a stojí ve větě za prvním přízvučným slovem.

Vaše věta je nepřesně formulovaná. Ale příklonka „se“ je nepřízvučná, takže bude stát za prvním přízvučním slovem, to je zeptá..

Takže platí druhá možnost. Zkuste si vyslovit nahlas, která bude znít lépe.

autacek

Možná by stálo za to, uvést celou větu.

S potíží užívání zvratných sloves se dost často setkávám u Ukrajinců a ostatních obyvatel některých zemí bývalého Sovětského svazu.

Zeptá se, jestli běhá.
On se zeptá, jestli běhá.